Marzec '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

CZWARTKOWY KONCERT SYMFONICZNY

UCIECZKA W MUZYKĘ

3 marca 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48–34 PLN, ulgowy 36–24 PLN, studencki: 10 PLN

Wykonawcy:
Michał Balas – wiolonczela
Jakub Montewka – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:
W. Lutosławski – „Mała suita”
M. Wajnberg – Concertino op. 43bis
A. Tansman – Cztery tańce polskie

 

Prowadzenie: Malina Sarnowska

 

Muzyka jest językiem, choć nie używa słów. Mimo to za jej pomocą wyrażać można w sposób łatwo zrozumiały dla innych rozmaite treści, emocje czy uczucia. Z drugiej strony świat dźwięków, właśnie przez to, że nie ma w nim znaczeń, jest niezwykle daleki od naszej codziennej rzeczywistości. Dzięki temu może stać się wehikułem, który zabiera nas gdzieś daleko – do świata wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe i dozwolone. Tego rodzaju ucieczka to nie tchórzostwo, ale raczej wyraz obrony, sprzeciwu, a nawet mądrości, która każe zwrócić się ku sobie, ku światom bogatszym i ciekawszym, niż ten otaczający nas na co dzień.

Trzy utwory, które zabrzmią na czwartkowym koncercie są z jednej strony muzyką „miłą, łatwą i przyjemną”, z drugiej jednak można je potraktować właśnie jako ucieczkę. Ich autorzy, trzej wybitni polscy kompozytorzy XX wieku, byli emigrantami. Urodzony w Łodzi Aleksander Tansman wyjechał na Zachód, tam zrobił oszałamiającą karierę, a do Polski nigdy nie wrócił, choć do końca życia uważał się za twórcę polskiego. Mieczysława Wajnberga, którego twórczość odkrywamy dopiero od niedawna, los rzucił do Związku Radzieckiego. On również już nigdy nie osiedlił się ponownie w kraju. Witold Lutosławski, przez wielu uważany za największego kompozytora polskiego po Chopinie, co prawda całe życie spędził w Polsce, ale w najmroczniejszym okresie lat 50. XX wieku został emigrantem wewnętrznym – z przyczyn politycznych nie mógł komponować tak, jak chciał. Jak okoliczności te odbiły się na muzyce trzech znakomitych twórców? Jak brzmi ona dziś?

Na koncercie obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej wystąpią: Michał Balas, 21-letni wiolonczelista, student Akademii Muzycznej w Łodzi i zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego (2021) oraz Jakub Montewka, jeden z wyróżniających się uczestników ubiegłorocznych Mistrzowskich Warsztatów Dyrygenckich organizowanych w Filharmonii Łódzkiej. 

 

Michał Balas, fot. Bartek Barczyk
Jakub Montweka, fot. Dariusz Kulesza

Archiwum koncertoweArchiwum informacji