Media o nas

ŁÓDZKA HISTORIA RUBINSTEINA
Łódź to przede wszystkim wspomnienia, do których często i chętnie powracał. Tu wszystko było pierwsze: zauroczenia dziewczynami, poznawanie dźwięków (nie tylko tych muzycznych), lekcje gry na fortepianie, wyjazd za granicę do Berlina, kontakty z ludźmi, którzy posługiwali się różnymi językami, nawet charakterystyczne zapachy wylewanych na ulice nieczystości zwanych w Łodzi rynsztokami, pamiętane jeszcze w 1975 roku” – tak o Arturze Rubinsteinie mówi Maciej Janik, autor książki „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”. Na portalu „Presto” ukazała się rozmowa Anny Grzelak o tym nowym wydawnictwie Filharmonii Łódzkiej. Można ją przeczytać: Łódzka historia Artura Rubinsteina (prestoportal.pl).

***

BRACIA LEE NA WALENTYNKI
„Obaj artyści to talenty warte uwagi, które w duecie prezentują niepowtarzalny wymiar emocji i wzajemnie uzupełniających się interpretacji”, pisze o pianistach Hyuku i Hyo Lee Maria Krawczyk. Bracia wystąpili na estradzie FŁ 14 lutego, a całą relację z koncertu można przeczytać na portalu „Presto”: https://prestoportal.pl/bracia-lee-na-walentynki-w-filharmonii-lodzkiej.

***

KULTURALNA ZIMA
O lutowych atrakacjach przygotowanych przez FŁ opowiada w TVP3 Łódź Małgorzata Kaczmarek.

***

NIE TYLKO W KARNAWAŁOWYM NASTROJU
W styczniu i lutym w FŁ moc atrakcji! Od muzyki barokowej na Boże Narodzenie, przez folk karpacki, aż po muzykę z filmów i Jamesie Bondzie i utwory Krzesimira Dębskiego. Na estradzie pojawią się m.in. Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Hyuk Lee i Hyo Lee, Karen Edwards, Vołosi i Krzesimir Dębski. Dwa intensywne koncertowo miesiące nowego roku zapowiada „Dziennik Łódzki”

***

TYLE SKARBÓW DO ODKRYCIA
O obchodzeniu świąt narodowych, uroczystym koncercie w FŁ 11 listopada, Ryterbandzie, Paderewskim i Noskowskim, a także o najnowszej płycie łódzkich symfoników i Pawła Przytockiego, na której znalazły się dzieła Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego na portalu „Presto” pisze Maria Krawczyk: Koncert "200 lat polskiego romantyzmu" w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

MUZYKA JEST IMPULSEM DO ROZWOJU
„Muzyka jest dla każdego! Szczególnie zależy nam, aby docierać z naszą ofertą do dzieci z placówek ogólnokształcących i zarażać je sympatią do muzyki i naszej Filharmonii”, mówi Agata Kawełczyk-Starosta, specjalistka do spraw edukacji Filharmonii Łódzkiej w rozmowie z Gretą Wolny. Cały wywiad o działaniach edukacyjnych FŁ można przeczytać na portalu „Presto”: Agata Kawełczyk-Starosta: Muzyka jest impulsem do rozwoju [o edukacji muzycznej w Filharmonii Łódzkiej] (prestoportal.pl)

***

START NOWEGO, DOBREGO SEZONU
„[…] jakość zespołów artystycznych łódzkiej filharmonii pozwala na śmiałe podejmowanie najróżniejszych wyzwań przekonał koncert inaugurujący nowy sezon”, pisze Dariusz Pawłowski w relacji z koncertu inaugurującego nowy sezon Filharmonii Łódzkiej. Cała relacja do przeczytania na stronach „Dziennika Łódzkiego”: Filharmonia Łódzka: „Harnasie” wykrzesali iskry na start nowego, dobrego sezonu | Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl)

***

ROZMOWA Z PAWŁEM PRZYTOCKIM
O minionym i przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Łódzkiej, wpływie wojny na repertuar, a także o misji kierowania instytucją kultury z dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej Pawłem Przytockim na portalu „Presto” rozmawia Maria Krawczyk: Rozmowa z Pawłem Przytockim – dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

POŻEGNANIE Z LATEM W FILHARMONII ŁÓDZKIEJ
„Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Artyści podczas tego jedynego w swoim rodzaju tournée po woj. łódzkim dali 12 koncertów" - pisze dziennikarz Dziennika Łódzkiego Wojciech Dlubakowski w artykule podsumowującym 23. edycję naszego festiwalu. Zapraszamy do czytania bywalców letnich koncertów, tych, którzy chcieli na nie przybyć,a z różnych względów im się to nie udało i wszytkich zainteresowanych działalnością Filharmonii Łódzkiej: Pożegnanie z latem w Filharmonii Łódzkiej

***

ROMANTYCZNE ZAKOŃCZENIE SEZONU
Koncert wieńczący sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Łódzkiej odbywał się w ramach obchodów 200 lat polskiego romantyzmu. Był wyjątkowy również z innych powodów, o czym na portalu „Presto” pisze Maria Krawczyk: Romantyczne zakończenie sezonu w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl).

***

MÓJ PRZYJACIEL FESTIWAL
„Każde lato jest inne i każda edycja to nowy rozdział. Festiwal przeistoczył się z małego i skromnego Sieradzkiego Lata Muzycznego, w wakacyjne wydarzenie muzyczno-turystyczne obejmujące w całej rozległości region łódzki. To historia wielu koncertów, przejechanych kilometrów i związanych z festiwalem ludzi”, mówi Dominika Jakubowska. Kuratorka 23. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” opowiada także o atrakcjach muzycznych, jakie czekają nas tego lata, o miejscach koncertowych i festiwalowej kuchni. Wywiad, który przeprowadziła Maria Krawczyk można przeczytać na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka”: Dominika Jakubowska: Kolory dają szerszą perspektywę (prestoportal.pl)

***

ROMANTYCZNE POŻEGNANIE
„Natchniony klimat, którym spowita była cała interpretacja, rozwinął się właśnie z ekspozycji orkiestrowej w pierwszym Allegro, poprowadzonej przez Przytockiego z wielkim uduchowieniem, przeniesionym następnie na dalsze części dzieła” – pisze Witold Paprocki. Recenzent „Ruchu Muzycznym” chwali zarówno Camille Thomas, wykonawczynię partii solowej w Koncercie wiolonczelowym h-moll Antonína Dvořáka, jak i grę Orkiestry Symfonicznej FŁ pod kierunkiem swojego szefa artystycznego. Recenzję koncertu z 20 maja 2022 roku, w którego programie znalazła się również Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego, można przeczytać na stronie dwutygodnika:

Ruch Muzyczny

***

KLASYCZNO-JAZZOWE POGADUSZKI
„Tego wieczoru na scenie panowała niezwykle przyjazna atmosfera. Jazz z klasyką porozumiewały się bez słów, za to za pomocą przelotnych uśmiechów” – tak o koncercie, który odbył się w FŁ 6 maja pisze na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka” Maria Krawczyk. Relację z koncertu „Tribute to Stan Getz”, na którym wystąpili saksofonista Piotr Baron, perkusista Piotr Żyta oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod kierunkiem Marka Wroniszewskiego można przeczytać tu:

Sinfonia Iuventus w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

FILHAMORMONIA PEŁNA ZABAWY
Agata Kawełczyk-Starosta w rozmowie z Marią Krawczyk opowiada o działaniach edukacyjnych Filharmonii Łódzkiej: koncertach szkolnych, cyklach Baby Boom Bum, Odkrywcy Muzyki, a także o planach na przyszły sezon artystyczny. Przekonuje również, że podczas filharmonicznych spotkań z najmłodszymi „atmosfera, która panuje w filharmonii, jest zdecydowanie bardziej swobodna i spontaniczna”. Rozmowę można przeczytać na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka”

Edukacja muzyczna w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

BACH NA 107. URODZINY FŁ
Na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka” przeczytać można relację z łódzkiego recitalu pianistki Ewy Pobłockiej. Maria Krawczyk pisze między innymi: „Ewa Pobłocka za pomocą niezwykle selektywnej gry wprowadzała melomanów w każdą kolejną część cyklu, ukazując przy tym niezwykłą klarowność faktury poprzez podkreślanie wejścia każdego głosu. Z pewnością i zagranie, i wysłuchanie całości wiąże się z umiejętnością wejścia w stan wzmożonego skupienia i intelektualnej gimnastyki dla naszej percepcji, ale z pewnością właśnie dzięki temu można dotknąć Bacha!". 

Bach na 107 urodziny Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

ATMOSFERA, W KTÓREJ MOŻNA POCZUĆ MUZYKĘ
Zachwycające dziełą i wyjątkowy gość  to był koncert, który na długo zapadnie w pamięć wielu melomanów. Była wśród nich Maria Krawczyk, która na portalu Presto. Muzyka Film Sztuka" pisze: „Ilekroć zasiadam na tej widowni, dostrzegam twarze stałych bywalców i widzę, że każdy z nich, tak jak ja, czuje się częścią tego miejsca. A to wszystko za sprawą nie tylko artystycznych doznań, lecz także energii, która przepływa między sceną a publicznością".

Sarah Traubel w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

MUZYKA W NAJLEPSZYCH RĘKACH
„Gdy tylko García García postawił ostatni akord na klawiatrzue, ruszyła lawina braw, a publiczność zerwała się z miejsc", relacjonuje Maria Krawczyk. Wspomnienie grudniowego recitalu hiszpańskiego pianisty, laureata trzeciej nagrody w tegorocznym MIędzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie można przeczytać na portalu 
Presto. Muzyka Film Sztuka".

Recital Martina Garcii Garcii w Filharmonii Łódzkiej - muzyka w najlepszych rękach (prestoportal.pl)

***

OD TRENU DO LACRIMOSY
Owacje na stojąco potwierdziły, że był to wieczór niezwykle emocjonalny, a trud łódzkich filharmoników włożony w wykonanie niełatwych dzieł Krzysztofa Pendereckiego był wspaniałym hołdem dla niedawno zmarłego kompozytora", pisze Maria Krawczyk. Relację z koncertu oratoryjnego, który odbył się 26 listopada tego roku w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, można przeczytać na portalu Presto. Muzyka Film Sztuka".

https://prestoportal.pl/urodziny-krzysztofa-pendereckiego-w-filharmonii-lodzkiej​ 

***

HISTORIA O RZECZACH, KTÓRYCH NIE POTRAFIMY WYJAŚNIĆ
O występach w Łodzi i nietypowych miejscach koncertowych, o edukacji muzycznej i sile oddziaływania muzyki z
Camille Thomas, artystką-rezydentką Filharmonii Łódzkiej w sezonie 2021/2022 rozmawia Wojciech Gabriel Pietrow (Presto. Muzyka Film Sztuka"). 

https://prestoportal.pl/camille-thomas-kazda-nuta-jest-jak-modlitwa 
https://prestoportal.pl/camille-thomas-music-question-mark 

***

WARIACJE NA TEMAT TRADYCJI

Maria Krawczyk o koncercie symfonicznym 12 listopada 2021 roku, na którym skrzypaczka Soyoung Yoon i Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Michała Nesterowicza wykonali dzieła Piazzolli, Kilara, Bartóka i Kodály'a.

koncert Soyoung Yoon w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)   

***

DYRYGOWANIE TO POROZUMIENIE Z WYKONAWCĄ

W obszernej rozmowie, którą przeprowadziła Maria Krawczyk, Marek Pijarowski, jeden z najwybitniejszych polskich kapelmistrzów, opowiada m.in. o latach doświadczeń za pulpitem dyrygenckim, współpracy z orkiestrami, swoich związkach z Łodzią i repertuarze koncertu, który poprowadzi 19 listopada.

Marek Pijarowski: Dyrygowanie to porozumienie z wykonawcą (prestoportal.pl)

***

CZAS NA ODRODZENIE
O koncercie inauguracyjnym, nowych planach repertuarowych na nadchodzący sezon artystyczny i potrzebie budowania wewnętrznego piękna z dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej Pawłem Przytockim rozmawia Maria Krawczyk (
Presto. Muzyka Film Sztuka")

https://prestoportal.pl/czas-na-odrodzenie-rozmowa-z-pawlem-przytockim?fbclid=IwAR1Zd9TC7339OxAY96iamJhmb2tp4uU0hCein4EumFE_3Z0Cv153zz6cIho

***

OSTATNI RAZ NA CZELE CHÓRU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ
O prowadzeniu chóru w czasie pandemii, zakończeniu stałej współpracy z Filharmonią Łódzką w charakterze chórmistrza, a także o nadchodzącym koncercie zwieńczającym sezon artystyczny z chórmistrzem Dawidem Berem rozmawia Żaneta Kicińska (
Presto. Muzyka Film Sztuka")

http://prestoportal.pl/ostatni-raz-na-czele-choru-fl?fbclid=IwAR2pCUI1VQda_gP_37dZeMDY96dfkeuPMg_FibMmc4FHhb9scbqUDvbZAx8

***

Na portalu "Presto" 15 czerwca ukazał się wywiad z dyr. Pawłem Przytockim. Zachęcamy do lektury.

http://prestoportal.pl/pawel-przytocki-podajmy-reke-mlodym-ludziom

***

Miło nam donieść, że w internecie pojawiło się wiele anonsów informujących o naszej wystawie online „Wspólnym głosem. Chór FŁ na tle chóralnych tradycji Łodzi”, przygotowanej przez Bożenę Pellowską-Chudobińską, archiwistkę FŁ i kuratorkę wystawy. Na swoich stronach wspominają o niej m.in. Polski Związek Chórów i Orkiestr, Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana i serwis franciszkanie.pl

***

Instytucję artystyczną tworzą nie przepisy, tylko każdy pojedynczy artysta – mówi dyrektor Filharmonii Łódzkiej – Tomasz Bęben. O artystach tej instytucji opowiada, nawiązując do książki "Wspólnym głosem" podsumowującej 50 lat istnienia Chóru Filharmonii Łódzkiej. Rozmawia Wojciech Gabriel Pietrow ("Presto. Muzyka Film Sztuka")

https://prestoportal.pl/tomasz-beben-artysta-powinien-byc-dostrzeganyhttps://prestoportal.pl/tomasz-beben-artysta-powinien-byc-dostrzegany

***

TAKTYKA KONCERTOWA

Oparty na trzech ogniwach koncert otworzyło dzieło Gioacchina Rossiniego, którego Petite messe solennelle zabrzmiała w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej przed dwoma tygodniami - pisze Agnieszka Szynk w "Ruchu Muzycznym"

G. Rossini Cyrulik sewilski – uwertura, I. Zalewski Koncert w formie tańca na skrzypce solo, kontrabas solo i małą orkiestrę symfoniczną, G. Bottesini Gran duo concertante
Maciej Łabecki (skrz.), Sebastian Wypych (kontr.), Orkiestra FŁ, Grzegorz Wierus (dyr.)

https://ruchmuzyczny.pl/article/898-taktyka-koncertowa?fbclid=IwAR3BvTgOWXIIYst6Tbcw150ACWakO1GdS6MreebeEr2QnOsgno5rzBPLuF0

***

Media donoszą o wejściu do sprzedaży świeżo wydanej przez FŁ książki „Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej”. Bardzo nam miło :-)

https://prestoportal.pl/ksiazka-wspolnym-glosem-50-lat-choru-filharmonii-lodzkiej
https://www.rmfclassic.pl/informacje/Muzyka,10/Filharmonia-wydala-album-na-50-lecie-swojego-choru,43518.html
https://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/ksiazka-o-chorze-fl-r10047
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/filharmonia-lodzka-wydala-album-na-50-lecie-swojego-choru
https://plasterlodzki.pl/literatura/aktualnoci-literackie/wspolnym-glosem-50-lat-choru-filharmonii-lodzkiej/
https://lodz.tvp.pl/52320228/album-na-50lecie-choru-filharmonii-lodzkiej
https://niezalezna.pl/380792-album-na-50-lecie-choru-lodzkiej-filharmonii

***

W najnowszym wydaniu "Ruchu Muzycznego" można przeczytać artykuł pt. „Sens sezonu”, a w nim taki m.in. fragment:
"Bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się Filharmonia Łódzka dająca koncerty symfoniczne niemal bez przerwy – czasem po dwa w tygodniu, za każdym razem z innym ambitnym repertuarem, zaproszonym solistą oraz dyrygentem (między innymi Claus Efland, Bassem Akiki, Antoni Wit). Co warte podkreślenia, stara się ona wychodzić poza stereotypowe kojarzenie solisty jedynie z pianistą lub skrzypkiem.”

O najnowszym numerze "RM":

***

Portal "Presto" o naszym styczniowym repertuarze:

https://prestoportal.pl/druga-polowa-stycznia-w-filharmonii-lodzkiej

***

"Przemierzając Internet w poszukiwaniu Beethovena zatrzymała mnie w piątek transmisja koncertu specjalnego z Filharmonii Łódzkiej na zakończenie Roku Beethovena i to z dwóch powodów" - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz na stronie Radia Kraków:

http://www.radiokrakow.pl/dziennikarze/blog/agnieszka-matatymska-stankiewicz/beethoven-250-zawsze-na-czasie/

***

Muzyka, która zostaje [zakończenie Roku Beethovenowskiego w Filharmonii Łódzkiej]

 "Tego wieczoru nie zabrakło również niespodzianek i atrakcji. Każdy instrument ma swoją historię, jednak warto wspomnieć, że wiolonczela, której posiadaczką jest Camille Thomas, to stradivarius z 1730 r. To właśnie jej przenikliwe brzmienie zainspirowało Fryderyka Chopina do stworzenia Sonaty wiolonczelowej” - pisze Maria Krawczyk (portal Presto) w recenzji koncertu, który odbył się w FŁ 15 grudnia:

***

Dawid Ber: Gramy więcej niż przed pandemią

"Mimo wszystko dla chóru jest to czas rozwoju ze względu na mniejsze składy, w jakich pracujemy. Skłania to do nieco innej aktywności, dotykamy repertuaru, którego na co dzień nie śpiewaliśmy" – powiedział chórmistrz FŁ Dawid Ber w rozmowie przeprowadzonej przez kwartalnik "Presto" przed transmisją koncertu 20 grudnia:
https://prestoportal.pl/dawid-ber-gramy-wiecej-niz-przed-pandemia

***

Paweł Przytocki: Rok Beethovena się nie kończy

"Możliwość zagrania piątkowego koncertu, nawet jeżeli jest to koncert online, jest dla nas ogromnym przeżyciem. Nie wiem, jak to się dzieje, ale jest w nas ta sama koncentracja, ta sama energia, co wtedy gdy gramy dla widzów na sali" – powiedział dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki w rozmowie przeprowadzonej przez kwartalnik "Presto" przed transmisją koncertu 18 grudnia (Zakończenie Roku Beethovena):
http://prestoportal.pl/pawel-przytocki-rok-beethovena-sie-nie-konczy

 

***

Na stronie magazynu "Presto" recenzja koncertu symfonicznego w Filharmonii Łódzkiej pod batutą maestro Antoniego Wita (20.11.2020):

prestoportal.pl/internetowy-salonik-muzyczny-w-domowym-salonie-relacja-z-koncertu-online-filharmonii-lodzkiej

***

Ścieżki dźwiękowe:

1. Relacja z próby Orkiestry Symfonicznej FŁ z Maestro Antonim Witem w TV Toya

2. TV Toya o bezpłatnych transmisjach online w FŁ - przed koncertem Odkrywców Muzyki

3. Wywiad z Dyrektorem FŁ Tomaszem Bębnem w TV Toya, "Co jest grane"

4. Wywiad z Dyrektorem Artystycznym FŁ Pawłem Przytockim – w którym mówi o planach na drugą część sezonu 2020/2021 oraz zachęca do słuchania i oglądania koncertów online

 

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.