Media o nas

EDUKACJA W FŁ
„Nie tylko zaprosimy adresatów naszych działań do Filharmonii Łódzkiej, ale wprosimy się do ich domów. Jesteśmy na etapie projektowania narzędzi, które pozwolą na to, by muzyka towarzyszyła im podczas dnia codziennego, nie tylko w formie świadomego słuchania, ale także rodzinnego muzykowania, tańca i zabawy. Chcemy skierować ofertę do jak najszerszej publiczności, osób nie tylko z Łodzi, ale z całego województwa” – mówi Magdalena Kozakiewicz. Całą rozmowę o ofercie edukacyjnej Filharmonii Łódzkiej, szczególnie zaś propozycjach na tegoroczne ferie zimowe, można przeczytać na Portalu „Presto”.

***

ALEKSANDRA ŚWIGUT W ŁODZI
„Od pierwszych dźwięków publiczność wiedziała, że ma do czynienia z artystką, która naprawdę rozumie muzykę, którą prezentuje. Głęboka, brzmiąca tafla dźwięku, podbita barwą orkiestry, zaczarowała słuchaczy”, pisze Maria Krawczyk. Relację z koncertu, który odbył się w FŁ 15 grudnia, można przeczytać na Portalu „Presto”.

***

55 LAT CHÓRU FŁ
Artur Koza, chórmistrz FŁ, zapraszam na koncerty Chóru FŁ a cappella, które odbędą się w bieżącym sezonie artystycznym z okazji 55. rocznicy powstania zespołu. Rozmowa do obejrzenia i posłuchania na portalu TV Toya

***

CO GRAMY?
Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny FŁ, zaprasza na grudniowe wydarzenia na naszej estradzie oraz wyjątkowe koncerty w styczniu i grudniu. Rozmowę obejrzeć można na stronie TVP3 Łódź

***

CNOTA POWŚCIĄGLIWOŚCI
„Już od pierwszych dźwięków wiolonczeli rozlała się na salę koncertową gęsta w brzmieniu muzyczna aura, by zaraz potem mógł wybrzmieć chór a capella. Dzielone na partie solo »Requiem et Kyrie« pokazało na wstępie, że ta czwórka solistów zapewni słuchaczom niejedne ciarki na plecach. Na scenie pojawiły się znakomite głosy: Iwona Sobotka, Joanna Motulewicz, Piotr Buszewski oraz Peter Mikuláš” – tak zaczyna swoją relację z koncertu w Filharmonii Łódzkiej Maria Krawczyk. Cały tekst o wieczorze 27 października, podczas którego zabrzmiało „Requiem” Giuseppe Verdiego, można przeczytać na Portalu „Presto”.

***

CHÓR DLA (NIE)OPORNYCH ZAPRASZA
O działającym w Filharmonii Łódzkiej amatorskim chórze, w którym mogą śpiewać wszyscy chętni, w ostatnim materiale Wydarzeń z 31 października przypomina TV Toya

***

ŁZY W OCZACH ŚPIEWAKÓW
„To jest zespół, który niejednokrotnie mnie zaskoczył w czasie minionego sezonu i nadal nie przestaje zaskakiwać. Każdy koncert pokazuje, jak bardzo wyjątkowy jest ten chór. Śpiewacy na koncertach dają z siebie 110 procent możliwości. Przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. Jest to zespół o ogromnej wrażliwości i chęci do współpracy”, mówi o Chórze Filharmonii Łódzkiej jego szef, Artur Koza. W rozmowie z Marią Krawczyk chórmistrz opowiada również o przygotowaniach do wykonania „Requiem” Verdiego, planach Chóru FŁ na obecny sezon artystyczny i współpracy z Iwoną Sobotką, artystką rezydentką FŁ w sezonie 2023/2024. Cały wywiad można przeczytać na Portalu „Presto”.

***

O SŁUCHANIU SIEBIE NAWZAJEM
„Tegoroczna inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Łódzkiej była dla słuchaczy niezwykle intrygującym wydarzeniem, które z pewnością pokazało, że w tym mieście króluje muzyka przez wielkie »M«, pisze Maria Krawczyk. Pełną relację z koncertu, który odbył się w FŁ 15 września znajdą Państwo na Portalu „Presto”.

***

KOLORY POLSKI 2023 W TVP
Na stronie internetowej TVP 3 Łódź można obejrzeć reportaż Leszka Bonara, dokumentujący tegoroczną edycję naszego letniego festiwalu. 

***

FINAŁ KOLORÓW POLSKI
O atrakcyjnym i przedstawionym z rozmachem programie” koncertu finałowego festiwalu „Kolory Polski” 2023 na łamach „Ruchu Muzycznego” pisze Witold Paprocki. Jego relację można przeczytać zarówno w wydaniu papierowym, jak i na stronie internetowej dwutygodnika

***

GOSPEL NA KOLORACH POLSKI
W minioną niedzielę w Wolborzu na koncercie festiwalu „Kolory Polski” wystąpili zespół Gospel Joy i Joanna Kołaczkowska. Relację Ewy Tyszko z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej TV Toya

***

KONCERT KOLORÓW POLSKI W ROZPRZY
Artyści z Ukrainy - zespół wokalny Partes pod kierunkiem Natalii Chmilewskiej oraz organistka Natalia Fomenko - przywieźli do Polski małą znaną muzykę ukraińskiego baroku. Zabrzmiała ona 23 lipca podczas koncertu Kolorów Polski w Rozprzy, co dokumentuje materiał TV Toya. Zapraszamy do oglądania programu "Co Jest Grane" (materiał o Rozprzy zaczyna się po 10 minutach)

***

CHOPIN I SZYMANOWSKI W BEŁDOWIE
Autorskie opracowania utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego zaproponowali słuchaczom festiwalu Kolory Polski improwizujący pianista Aleksander Dębicz oraz flecista i cymbalista Michał Żak. Koncert, który odbył się 8 lipca w Bełdowie, można wspominać dzięki materiałowi TVP Łódź. Refleksjami na temat obecności muzyki w życiu, interpretacji dzieł różnych epok i artystycznych inspiracji obaj artyści dzielą się w wywiadzie udzielonym magazynowi "Presto", który można przeczytać tutaj

***

INAUGURACJA FESTIWALU KOLORY POLSKI W POŚWIĘTNEM

Tym z Państwa, którzy nie byli obecni na koncercie inauguracyjnym Kolorów Polski w Poświętnem 2 lipca, oraz tym, którzy chcieliby przypomnieć sobie to wydarzenie, polecamy materiał TV Toya "Co Jest Grane" (materiał o FŁ rozpoczyna się po 14'40")

***

ZAKOŃCZENIE SEZONU W FŁ
O muzycznej „uczcie na trzy dania”, na którą recenzentka „skusiłaby się jeszcze raz” można przeczytać na portalu „Presto”. Cała relacja Marii Krawczyk z koncertu w Filharmonii Łódzkiej, który odbył się 23 czerwca dostępna jest tutaj.

***

JAKUB JAKOWICZ PRZED INAUGURACJĄ „KOLORÓW POLSKI”
O wakacjach, kolorach Polski, letnich festiwalach, Bachu i Piazzolli opowiada Annie Markiewicz Jakub Jakowicz. Znany skrzypek ze swoim ojcem Krzysztofem Jakowiczem i Capellą Bydgostiensis pod dyrekcją Piotra Pławnera 2 lipca zainaugurują 24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Całą rozmowę można przeczytać na Portalu „Presto

***

MAHLER NA FINAŁ SEZONU
„Na uznanie zasługuje wykonanie warstwy wokalnej dzieła przez Chór Filharmonii Łódzkiej oraz solistki, Soojin Moon-Sebastian oraz Agnieszkę Rehlis; przygotowany przez Artura Kozę zespół poradził sobie nienagannie i wypełnił swym brzmieniem całą salę koncertową – czy to w kontemplatywnym piano, czy w potężnym forte, szczycie ekspresji, apoteozie życia” – relacjonuje Joanna Złotkowska. Całą recenzję z wykonania II Symfonii „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w którym udział wziął łódzki chór, przeczytać można na Portalu „Presto”.

***

ELEGANCKI MOZART I MONUMENTALNY BRUCKNER
„Artystka zachwyciła miękkim, aksamitnym tonem, klarowną artykulacją, zwiewnością figuracji – podobne pochwały można by jeszcze długo wymieniać”. Tak ocenił mozartowską interpretację skrzypaczki Soyoung Yoon Witold Paprocki. Zaś o wykonaniu IV Symfonii Antona Brucknera przez łódzkich filharmoników pod dyrekcją Michała Nesterowicza napisał m.in.: „Duże wrażenie robiła rozpiętość dynamiki, ważna szczególnie w kolejnych kulminacjach, które Nesterowicz rozwijał od szemrzącego piana, aż po majestatyczne forte, wieńczone zazwyczaj wzniosłymi fanfarami”. Relację z pierwszego w tym roku czerwcowego koncertu FŁ można przeczytać na stronie „Ruchu Muzycznego”: Ruch Muzyczny.

***

ANTONII BARYSHEVSKYI W ŁODZI
„Piątkowe spotkanie, wielki muzyczny finał i wiwaty z pewnością przywołały dobrą aurę – jeśli nie tę pogodową, to chociaż wewnątrz sali koncertowej. Zachwyt słyszalny był zarówno w dyskusjach podczas przerwy jak i po zakończeniu koncertu” – tak na portalu „Presto” Hanna Jocek relacjonuje koncert, który odbył się w FŁ 12 maja. Całą relację można przeczytać tu: Filharmoniczne czary pogodowe [Antonii Baryshevskyi w Filharmonii Łódzkiej] (prestoportal.pl)

***

ŁÓDZKA HISTORIA RUBINSTEINA
Łódź to przede wszystkim wspomnienia, do których często i chętnie powracał. Tu wszystko było pierwsze: zauroczenia dziewczynami, poznawanie dźwięków (nie tylko tych muzycznych), lekcje gry na fortepianie, wyjazd za granicę do Berlina, kontakty z ludźmi, którzy posługiwali się różnymi językami, nawet charakterystyczne zapachy wylewanych na ulice nieczystości zwanych w Łodzi rynsztokami, pamiętane jeszcze w 1975 roku” – tak o Arturze Rubinsteinie mówi Maciej Janik, autor książki „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”. Na portalu „Presto” ukazała się rozmowa Anny Grzelak o tym nowym wydawnictwie Filharmonii Łódzkiej. Można ją przeczytać: Łódzka historia Artura Rubinsteina (prestoportal.pl).

***

BRACIA LEE NA WALENTYNKI
„Obaj artyści to talenty warte uwagi, które w duecie prezentują niepowtarzalny wymiar emocji i wzajemnie uzupełniających się interpretacji”, pisze o pianistach Hyuku i Hyo Lee Maria Krawczyk. Bracia wystąpili na estradzie FŁ 14 lutego, a całą relację z koncertu można przeczytać na portalu „Presto”: https://prestoportal.pl/bracia-lee-na-walentynki-w-filharmonii-lodzkiej.

***

KULTURALNA ZIMA
O lutowych atrakacjach przygotowanych przez FŁ opowiada w TVP3 Łódź Małgorzata Kaczmarek.

***

NIE TYLKO W KARNAWAŁOWYM NASTROJU
W styczniu i lutym w FŁ moc atrakcji! Od muzyki barokowej na Boże Narodzenie, przez folk karpacki, aż po muzykę z filmów i Jamesie Bondzie i utwory Krzesimira Dębskiego. Na estradzie pojawią się m.in. Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Hyuk Lee i Hyo Lee, Karen Edwards, Vołosi i Krzesimir Dębski. Dwa intensywne koncertowo miesiące nowego roku zapowiada „Dziennik Łódzki”

***

TYLE SKARBÓW DO ODKRYCIA
O obchodzeniu świąt narodowych, uroczystym koncercie w FŁ 11 listopada, Ryterbandzie, Paderewskim i Noskowskim, a także o najnowszej płycie łódzkich symfoników i Pawła Przytockiego, na której znalazły się dzieła Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego na portalu „Presto” pisze Maria Krawczyk: Koncert "200 lat polskiego romantyzmu" w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

MUZYKA JEST IMPULSEM DO ROZWOJU
„Muzyka jest dla każdego! Szczególnie zależy nam, aby docierać z naszą ofertą do dzieci z placówek ogólnokształcących i zarażać je sympatią do muzyki i naszej Filharmonii”, mówi Agata Kawełczyk-Starosta, specjalistka do spraw edukacji Filharmonii Łódzkiej w rozmowie z Gretą Wolny. Cały wywiad o działaniach edukacyjnych FŁ można przeczytać na portalu „Presto”: Agata Kawełczyk-Starosta: Muzyka jest impulsem do rozwoju [o edukacji muzycznej w Filharmonii Łódzkiej] (prestoportal.pl)

***

START NOWEGO, DOBREGO SEZONU
„[…] jakość zespołów artystycznych łódzkiej filharmonii pozwala na śmiałe podejmowanie najróżniejszych wyzwań przekonał koncert inaugurujący nowy sezon”, pisze Dariusz Pawłowski w relacji z koncertu inaugurującego nowy sezon Filharmonii Łódzkiej. Cała relacja do przeczytania na stronach „Dziennika Łódzkiego”: Filharmonia Łódzka: „Harnasie” wykrzesali iskry na start nowego, dobrego sezonu | Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl)

***

ROZMOWA Z PAWŁEM PRZYTOCKIM
O minionym i przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Łódzkiej, wpływie wojny na repertuar, a także o misji kierowania instytucją kultury z dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej Pawłem Przytockim na portalu „Presto” rozmawia Maria Krawczyk: Rozmowa z Pawłem Przytockim – dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

POŻEGNANIE Z LATEM W FILHARMONII ŁÓDZKIEJ
„Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Artyści podczas tego jedynego w swoim rodzaju tournée po woj. łódzkim dali 12 koncertów" - pisze dziennikarz Dziennika Łódzkiego Wojciech Dlubakowski w artykule podsumowującym 23. edycję naszego festiwalu. Zapraszamy do czytania bywalców letnich koncertów, tych, którzy chcieli na nie przybyć,a z różnych względów im się to nie udało i wszytkich zainteresowanych działalnością Filharmonii Łódzkiej: Pożegnanie z latem w Filharmonii Łódzkiej

***

ROMANTYCZNE ZAKOŃCZENIE SEZONU
Koncert wieńczący sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Łódzkiej odbywał się w ramach obchodów 200 lat polskiego romantyzmu. Był wyjątkowy również z innych powodów, o czym na portalu „Presto” pisze Maria Krawczyk: Romantyczne zakończenie sezonu w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl).

***

MÓJ PRZYJACIEL FESTIWAL
„Każde lato jest inne i każda edycja to nowy rozdział. Festiwal przeistoczył się z małego i skromnego Sieradzkiego Lata Muzycznego, w wakacyjne wydarzenie muzyczno-turystyczne obejmujące w całej rozległości region łódzki. To historia wielu koncertów, przejechanych kilometrów i związanych z festiwalem ludzi”, mówi Dominika Jakubowska. Kuratorka 23. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” opowiada także o atrakcjach muzycznych, jakie czekają nas tego lata, o miejscach koncertowych i festiwalowej kuchni. Wywiad, który przeprowadziła Maria Krawczyk można przeczytać na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka”: Dominika Jakubowska: Kolory dają szerszą perspektywę (prestoportal.pl)

***

ROMANTYCZNE POŻEGNANIE
„Natchniony klimat, którym spowita była cała interpretacja, rozwinął się właśnie z ekspozycji orkiestrowej w pierwszym Allegro, poprowadzonej przez Przytockiego z wielkim uduchowieniem, przeniesionym następnie na dalsze części dzieła” – pisze Witold Paprocki. Recenzent „Ruchu Muzycznym” chwali zarówno Camille Thomas, wykonawczynię partii solowej w Koncercie wiolonczelowym h-moll Antonína Dvořáka, jak i grę Orkiestry Symfonicznej FŁ pod kierunkiem swojego szefa artystycznego. Recenzję koncertu z 20 maja 2022 roku, w którego programie znalazła się również Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego, można przeczytać na stronie dwutygodnika:

Ruch Muzyczny

***

KLASYCZNO-JAZZOWE POGADUSZKI
„Tego wieczoru na scenie panowała niezwykle przyjazna atmosfera. Jazz z klasyką porozumiewały się bez słów, za to za pomocą przelotnych uśmiechów” – tak o koncercie, który odbył się w FŁ 6 maja pisze na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka” Maria Krawczyk. Relację z koncertu „Tribute to Stan Getz”, na którym wystąpili saksofonista Piotr Baron, perkusista Piotr Żyta oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod kierunkiem Marka Wroniszewskiego można przeczytać tu:

Sinfonia Iuventus w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

FILHAMORMONIA PEŁNA ZABAWY
Agata Kawełczyk-Starosta w rozmowie z Marią Krawczyk opowiada o działaniach edukacyjnych Filharmonii Łódzkiej: koncertach szkolnych, cyklach Baby Boom Bum, Odkrywcy Muzyki, a także o planach na przyszły sezon artystyczny. Przekonuje również, że podczas filharmonicznych spotkań z najmłodszymi „atmosfera, która panuje w filharmonii, jest zdecydowanie bardziej swobodna i spontaniczna”. Rozmowę można przeczytać na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka”

Edukacja muzyczna w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

BACH NA 107. URODZINY FŁ
Na portalu „Presto. Muzyka Film Sztuka” przeczytać można relację z łódzkiego recitalu pianistki Ewy Pobłockiej. Maria Krawczyk pisze między innymi: „Ewa Pobłocka za pomocą niezwykle selektywnej gry wprowadzała melomanów w każdą kolejną część cyklu, ukazując przy tym niezwykłą klarowność faktury poprzez podkreślanie wejścia każdego głosu. Z pewnością i zagranie, i wysłuchanie całości wiąże się z umiejętnością wejścia w stan wzmożonego skupienia i intelektualnej gimnastyki dla naszej percepcji, ale z pewnością właśnie dzięki temu można dotknąć Bacha!". 

Bach na 107 urodziny Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

ATMOSFERA, W KTÓREJ MOŻNA POCZUĆ MUZYKĘ
Zachwycające dziełą i wyjątkowy gość  to był koncert, który na długo zapadnie w pamięć wielu melomanów. Była wśród nich Maria Krawczyk, która na portalu Presto. Muzyka Film Sztuka" pisze: „Ilekroć zasiadam na tej widowni, dostrzegam twarze stałych bywalców i widzę, że każdy z nich, tak jak ja, czuje się częścią tego miejsca. A to wszystko za sprawą nie tylko artystycznych doznań, lecz także energii, która przepływa między sceną a publicznością".

Sarah Traubel w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)

***

MUZYKA W NAJLEPSZYCH RĘKACH
„Gdy tylko García García postawił ostatni akord na klawiatrzue, ruszyła lawina braw, a publiczność zerwała się z miejsc", relacjonuje Maria Krawczyk. Wspomnienie grudniowego recitalu hiszpańskiego pianisty, laureata trzeciej nagrody w tegorocznym MIędzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie można przeczytać na portalu 
Presto. Muzyka Film Sztuka".

Recital Martina Garcii Garcii w Filharmonii Łódzkiej - muzyka w najlepszych rękach (prestoportal.pl)

***

OD TRENU DO LACRIMOSY
Owacje na stojąco potwierdziły, że był to wieczór niezwykle emocjonalny, a trud łódzkich filharmoników włożony w wykonanie niełatwych dzieł Krzysztofa Pendereckiego był wspaniałym hołdem dla niedawno zmarłego kompozytora", pisze Maria Krawczyk. Relację z koncertu oratoryjnego, który odbył się 26 listopada tego roku w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, można przeczytać na portalu Presto. Muzyka Film Sztuka".

https://prestoportal.pl/urodziny-krzysztofa-pendereckiego-w-filharmonii-lodzkiej​ 

***

HISTORIA O RZECZACH, KTÓRYCH NIE POTRAFIMY WYJAŚNIĆ
O występach w Łodzi i nietypowych miejscach koncertowych, o edukacji muzycznej i sile oddziaływania muzyki z
Camille Thomas, artystką-rezydentką Filharmonii Łódzkiej w sezonie 2021/2022 rozmawia Wojciech Gabriel Pietrow (Presto. Muzyka Film Sztuka"). 

https://prestoportal.pl/camille-thomas-kazda-nuta-jest-jak-modlitwa 
https://prestoportal.pl/camille-thomas-music-question-mark 

***

WARIACJE NA TEMAT TRADYCJI

Maria Krawczyk o koncercie symfonicznym 12 listopada 2021 roku, na którym skrzypaczka Soyoung Yoon i Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Michała Nesterowicza wykonali dzieła Piazzolli, Kilara, Bartóka i Kodály'a.

koncert Soyoung Yoon w Filharmonii Łódzkiej (prestoportal.pl)   

***

DYRYGOWANIE TO POROZUMIENIE Z WYKONAWCĄ

W obszernej rozmowie, którą przeprowadziła Maria Krawczyk, Marek Pijarowski, jeden z najwybitniejszych polskich kapelmistrzów, opowiada m.in. o latach doświadczeń za pulpitem dyrygenckim, współpracy z orkiestrami, swoich związkach z Łodzią i repertuarze koncertu, który poprowadzi 19 listopada.

Marek Pijarowski: Dyrygowanie to porozumienie z wykonawcą (prestoportal.pl)

***

CZAS NA ODRODZENIE
O koncercie inauguracyjnym, nowych planach repertuarowych na nadchodzący sezon artystyczny i potrzebie budowania wewnętrznego piękna z dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej Pawłem Przytockim rozmawia Maria Krawczyk (
Presto. Muzyka Film Sztuka")

https://prestoportal.pl/czas-na-odrodzenie-rozmowa-z-pawlem-przytockim?fbclid=IwAR1Zd9TC7339OxAY96iamJhmb2tp4uU0hCein4EumFE_3Z0Cv153zz6cIho

***

OSTATNI RAZ NA CZELE CHÓRU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ
O prowadzeniu chóru w czasie pandemii, zakończeniu stałej współpracy z Filharmonią Łódzką w charakterze chórmistrza, a także o nadchodzącym koncercie zwieńczającym sezon artystyczny z chórmistrzem Dawidem Berem rozmawia Żaneta Kicińska (
Presto. Muzyka Film Sztuka")

http://prestoportal.pl/ostatni-raz-na-czele-choru-fl?fbclid=IwAR2pCUI1VQda_gP_37dZeMDY96dfkeuPMg_FibMmc4FHhb9scbqUDvbZAx8

***

Na portalu "Presto" 15 czerwca ukazał się wywiad z dyr. Pawłem Przytockim. Zachęcamy do lektury.

http://prestoportal.pl/pawel-przytocki-podajmy-reke-mlodym-ludziom

***

Miło nam donieść, że w internecie pojawiło się wiele anonsów informujących o naszej wystawie online „Wspólnym głosem. Chór FŁ na tle chóralnych tradycji Łodzi”, przygotowanej przez Bożenę Pellowską-Chudobińską, archiwistkę FŁ i kuratorkę wystawy. Na swoich stronach wspominają o niej m.in. Polski Związek Chórów i Orkiestr, Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana i serwis franciszkanie.pl

***

Instytucję artystyczną tworzą nie przepisy, tylko każdy pojedynczy artysta – mówi dyrektor Filharmonii Łódzkiej – Tomasz Bęben. O artystach tej instytucji opowiada, nawiązując do książki "Wspólnym głosem" podsumowującej 50 lat istnienia Chóru Filharmonii Łódzkiej. Rozmawia Wojciech Gabriel Pietrow ("Presto. Muzyka Film Sztuka")

https://prestoportal.pl/tomasz-beben-artysta-powinien-byc-dostrzeganyhttps://prestoportal.pl/tomasz-beben-artysta-powinien-byc-dostrzegany

***

TAKTYKA KONCERTOWA

Oparty na trzech ogniwach koncert otworzyło dzieło Gioacchina Rossiniego, którego Petite messe solennelle zabrzmiała w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej przed dwoma tygodniami - pisze Agnieszka Szynk w "Ruchu Muzycznym"

G. Rossini Cyrulik sewilski – uwertura, I. Zalewski Koncert w formie tańca na skrzypce solo, kontrabas solo i małą orkiestrę symfoniczną, G. Bottesini Gran duo concertante
Maciej Łabecki (skrz.), Sebastian Wypych (kontr.), Orkiestra FŁ, Grzegorz Wierus (dyr.)

https://ruchmuzyczny.pl/article/898-taktyka-koncertowa?fbclid=IwAR3BvTgOWXIIYst6Tbcw150ACWakO1GdS6MreebeEr2QnOsgno5rzBPLuF0

***

Media donoszą o wejściu do sprzedaży świeżo wydanej przez FŁ książki „Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej”. Bardzo nam miło :-)

https://prestoportal.pl/ksiazka-wspolnym-glosem-50-lat-choru-filharmonii-lodzkiej
https://www.rmfclassic.pl/informacje/Muzyka,10/Filharmonia-wydala-album-na-50-lecie-swojego-choru,43518.html
https://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/ksiazka-o-chorze-fl-r10047
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/filharmonia-lodzka-wydala-album-na-50-lecie-swojego-choru
https://plasterlodzki.pl/literatura/aktualnoci-literackie/wspolnym-glosem-50-lat-choru-filharmonii-lodzkiej/
https://lodz.tvp.pl/52320228/album-na-50lecie-choru-filharmonii-lodzkiej
https://niezalezna.pl/380792-album-na-50-lecie-choru-lodzkiej-filharmonii

***

W najnowszym wydaniu "Ruchu Muzycznego" można przeczytać artykuł pt. „Sens sezonu”, a w nim taki m.in. fragment:
"Bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się Filharmonia Łódzka dająca koncerty symfoniczne niemal bez przerwy – czasem po dwa w tygodniu, za każdym razem z innym ambitnym repertuarem, zaproszonym solistą oraz dyrygentem (między innymi Claus Efland, Bassem Akiki, Antoni Wit). Co warte podkreślenia, stara się ona wychodzić poza stereotypowe kojarzenie solisty jedynie z pianistą lub skrzypkiem.”

O najnowszym numerze "RM":

***

Portal "Presto" o naszym styczniowym repertuarze:

https://prestoportal.pl/druga-polowa-stycznia-w-filharmonii-lodzkiej

***

"Przemierzając Internet w poszukiwaniu Beethovena zatrzymała mnie w piątek transmisja koncertu specjalnego z Filharmonii Łódzkiej na zakończenie Roku Beethovena i to z dwóch powodów" - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz na stronie Radia Kraków:

http://www.radiokrakow.pl/dziennikarze/blog/agnieszka-matatymska-stankiewicz/beethoven-250-zawsze-na-czasie/

***

Muzyka, która zostaje [zakończenie Roku Beethovenowskiego w Filharmonii Łódzkiej]

 "Tego wieczoru nie zabrakło również niespodzianek i atrakcji. Każdy instrument ma swoją historię, jednak warto wspomnieć, że wiolonczela, której posiadaczką jest Camille Thomas, to stradivarius z 1730 r. To właśnie jej przenikliwe brzmienie zainspirowało Fryderyka Chopina do stworzenia Sonaty wiolonczelowej” - pisze Maria Krawczyk (portal Presto) w recenzji koncertu, który odbył się w FŁ 15 grudnia:

***

Dawid Ber: Gramy więcej niż przed pandemią

"Mimo wszystko dla chóru jest to czas rozwoju ze względu na mniejsze składy, w jakich pracujemy. Skłania to do nieco innej aktywności, dotykamy repertuaru, którego na co dzień nie śpiewaliśmy" – powiedział chórmistrz FŁ Dawid Ber w rozmowie przeprowadzonej przez kwartalnik "Presto" przed transmisją koncertu 20 grudnia:
https://prestoportal.pl/dawid-ber-gramy-wiecej-niz-przed-pandemia

***

Paweł Przytocki: Rok Beethovena się nie kończy

"Możliwość zagrania piątkowego koncertu, nawet jeżeli jest to koncert online, jest dla nas ogromnym przeżyciem. Nie wiem, jak to się dzieje, ale jest w nas ta sama koncentracja, ta sama energia, co wtedy gdy gramy dla widzów na sali" – powiedział dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki w rozmowie przeprowadzonej przez kwartalnik "Presto" przed transmisją koncertu 18 grudnia (Zakończenie Roku Beethovena):
http://prestoportal.pl/pawel-przytocki-rok-beethovena-sie-nie-konczy

 

***

Na stronie magazynu "Presto" recenzja koncertu symfonicznego w Filharmonii Łódzkiej pod batutą maestro Antoniego Wita (20.11.2020):

prestoportal.pl/internetowy-salonik-muzyczny-w-domowym-salonie-relacja-z-koncertu-online-filharmonii-lodzkiej

***

Ścieżki dźwiękowe:

1. Relacja z próby Orkiestry Symfonicznej FŁ z Maestro Antonim Witem w TV Toya

2. TV Toya o bezpłatnych transmisjach online w FŁ - przed koncertem Odkrywców Muzyki

3. Wywiad z Dyrektorem FŁ Tomaszem Bębnem w TV Toya, "Co jest grane"

4. Wywiad z Dyrektorem Artystycznym FŁ Pawłem Przytockim – w którym mówi o planach na drugą część sezonu 2020/2021 oraz zachęca do słuchania i oglądania koncertów online