KURATOR ORGANÓW

Krzysztof Urbaniak

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Ukończył także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna oraz w klasie klawesynu prof. Jörga Halubka (Künstlerische Ausbildung i Konzertexamen). Stopień doktora zdobył w 2012 r. na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest autorem publikacji poświęconych budownictwu organowemu oraz aspektom wykonawczym muzyki organowej.
Krzysztof Urbaniak kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której pracuje na stanowisku adiunkta i prowadzi swoją klasę organów. Jest także adiunktem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych, jak np. I nagroda – V Konkurs Polskiej Muzyki Organowej (Legnica, 2002), I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Arpa Schnitgera (Brema/Cappel/Altenbruch/Lüdingworth, 2010), I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Willema Hermansa (Pistoia/Larciano, 2009).

Był jurorem konkursów organowych, m.in. w Katowicach (II Międzynarodowy Konkurs Organowy „W kręgu europejskich organów barokowych”, 2014) oraz w Poznaniu (IV Akademicki Konkurs Organowy „Romuald Sroczyński in memoriam”, 2014) i w Alkmaar (International Schnitger Organ Competition, 2015). Jako pedagog regularnie prowadzi kursy na zabytkowych organach (m.in. akademie organowe w Stralsundzie, Pasłęku, Gottorf, Alkmaar).

Jako ekspert organowy konsultował znaczące polskie projekty konserwacji i budowy nowych organów w ostatnich latach (organy barokowe Filharmonii Łódzkiej ukończone w 2014 r., organy symfoniczne Filharmonii Łódzkiej ukończone w 2015 r., konserwacja i rekonstrukcja organów Andreasa Hildebrandta w Pasłęku ukończona w 2013 r., konserwacja organów w Olkuszu).

Jako konsultant ds. budownictwa organowego prowadzi projekty renowacji i budowy nowych organów. Od 2013 pełni funkcję rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku.

Koncertował na kilku kontynentach. Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw niemieckich, które zebrały bardzo dobre międzynarodowe recenzje.

W sezonach 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 pełnił funkcję artysty-rezydenta FŁ. 

Od sezonu 2017/2018 jest kuratorem organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.