O jubileuszu

Sto lat temu Łódź znajdowała się na terenie zaboru rosyjskiego. Zdecydowana większość łodzian nie znała sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, musiała też obywać się bez elektryczności. Nikt nie słyszał jeszcze o radiu, nie wspominając o telewizji czy Internecie. Trwała I wojna światowa, a pomoc obywatelom polskim świadczył Polski Komitet Ratunkowy z siedzibą w Szwajcarii. W owym roku urodzili się malarz i scenograf Tadeusz Kantor, poeta Jan Twardowski i piosenkarka Édith Piaf.  Za granicą sławę zdobywał Charlie Chaplin, zaś Albert Einstein sformułował Ogólną Teorię Względności.

W roku 1915, dokładnie 17 lutego, rozpoczyna się historia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Tego dnia swój pierwszy koncert dał zespół, który wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej i stał się poprzednikiem obecnej filharmonicznej orkiestry.

Noblesse oblige. Świadomość bogatej historii zobowiązuje nas do poszanowania tradycji i jednocześnie otwartości na nowe zjawiska w kulturze, które mogą wzbogacić aktualną działalność instytucji. Dla podkreślenia tak wyjątkowej rocznicy zaplanowano szereg wydarzeń i projektów, ujętych pod wspólną nazwą „FŁ 100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną”.

W instytucji takiej jak Filharmonia trzonem obchodów jubileuszowych są oczywiście koncerty. Kulminację jubileuszu stanowił zatem uroczysty koncert symfoniczny z udziałem orkiestry i chóru FŁ pod dyrekcją głównego dyrygenta Daniela Raiskina. Stulecie stało się także okazją do wzbogacenia koncertowego repertuaru. Było to możliwe dzięki zamówieniu dwóch utworów na orkiestrę symfoniczną i podwójne organy – barokowe i romantyczne, znajdujące się w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Pod szyldem „Sto lat w regionie” odbyły się trzy koncerty poza Łodzią: w Łowiczu, Tomaszowie Mazowieckim i Piotrkowie Trybunalskim. „To jest twoja filharmonia” – taki tytuł nosił pełen atrakcji tydzień urodzinowy o charakterze edukacyjno-społecznościowym. W tym czasie zorganizowaliśmy między innymi  warsztaty, spotkania, wycieczki po budynku FŁ, zwiedzanie nowych podwójnych organów i działania koncertowo-performatywne. Dało się zauważyć, że te propozycje okazały się atrakcyjne dla dużej grupy łodzian, mamy nadzieję, że ich zainteresowanie ofertą filharmonii wzrośnie.

Dostojna jubilatka – Filharmonia Łódzka – otrzymała w prezencie nową identyfikację wizualną, która swą formą i kolorystyką łączy tradycję z nowoczesnością. Została ona wykorzystana między innymi na nowej stronie internetowej, która pozwala w sposób przejrzysty i interesujący graficznie prezentować melomanom wszystkie aspekty wciąż rozbudowującej się oferty kulturalnej FŁ. To strona tzw. responsywna, czyli dostosowana do urządzeń z mobilnym dostępem do Internetu (tablety, smartfony). Z historią Filharmonii Łódzkiej można zapoznać się dzięki publikacji jubileuszowej „Filharmonia Łódzka. Spacer w przestrzeni, podróż w czasie”. Trwałą pamiątką stulecia będą też okolicznościowe gadżety. Książkę i pamiątki  można nabyć w kasie.

Zdjęcia i filmy związane z jubileuszem Filharmonii Łódzkiej do obejrzenia w zakładce Multimedia. Kolejna taka okazja dopiero za sto lat!

 

 

 

 

Projekt „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.