Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Jubileuszowy koncert symfoniczny

20 lutego 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Któż nie marzył kiedyś, żeby stanąć na pięknie oświetlonej estradzie i wystąpić u boku orkiestry symfonicznej? Jubileusz to doskonała okazja, żeby spełnić takie marzenie. Marzenie to mogło spełnić szesnaście osób, które brały udział w naborze wykonawców do najnowszej kompozycji Artura Zagajewskiego - utwór w którym pojawi się wyjątkowo interesujące instrumentarium: pozytywki, misy kryształowe, misy tybetańskie, PCV Tubes oraz metalowe pręty budowlane różnych rozmiarów.
Przeciwwagą dla nowoczesnego brzmienia „La città futurista” będzie Symfonia „Organowa” Camille’a Saint-Saënsa. Utwór ten miał swoją premierę 19 maja 1886 r. w Londynie. Kompozytor przyznawał, że dał w nim z siebie wszystko, co mógł: „Tego, co tu dokonałem, już nie osiągnę ponownie”. Dzieło miało być dedykowane Ferencowi Lisztowi, który wielce cenił Saint-Saënsa, zarówno jako organistę, jak i kompozytora, jednakże – nie zdołał się już z nią zapoznać, ponieważ zmarł w dwa miesiące po prawykonaniu. Adnotacja na rękopisie „avec orgue” „z organami” najlepiej odzwierciedla rolę „królewskiego” instrumentu: organy włączają się w tok narracji na prawach równorzędności wobec orkiestrowych partnerów dopiero w drugiej fazie utworu. Oprócz kompozycji Zagajewskiego i Saint-Saënsa tego wieczoru zabrzmią również uwertura do opery „Halka” S. Moniuszki oraz Koncert wiolonczelowy A. Dvořáka.

Wykonawcy:

Ivan Monighetti – wiolonczela, Ludger Lohmann – organy

Daniel Raiskin – dyrygent, Maciej Koczur – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Grupa wykonawców utworu La città futurista:
Magdalena Cieślak, Wojciech Durka, Aleksandra Fryc, Maria Karkusińska, Izabela Machejek, Radosław Michalski, Adam Mikołajewski, Grzegorz Murzynowski, Jakub Napieraj, Sylwia Sobczak, Małgorzata Szulc, Marta Tymińska, Natalia Wicher, Andrzej Włodarczyk, Anna Woźniak, Iga Wójtowicz

Program:

Stanisław Moniuszko - Uwertura do opery „Halka“

Antonín Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104

Artur Zagajewski - La città futurista

Camille Saint-Saëns - III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa”


Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.