SPECJALNY KONCERT SYMFONICZNY

Miriam Rodriguez Brüllová – gitara
Jonas Ehrler – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski (Polskie Radio)

Giacomo Puccini – Preludio sinfonico [12’]
Manuel Moreno-Buendía​ – Concierto del Buen Amor [28’]
Ofrenda
Amatoria
Picaresca
Pastoral
Alegoria

Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” [39’]
Allegro ma non troppo (Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś)
Andante molto mosso (Scena nad strumieniem)
Allegro (Wesoła zabawa wieśniaków)
Allegro (Burza)
Allegretto (Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy)

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Manuel Moreno-Buendía to 92-letni hiszpański kompozytor i dyrygent. W swojej twórczości dążył do aktualizacji hiszpańskiej muzyki klasycznej i odnowienia zarzueli – hiszpańskojęzycznego musicalu. Ma w dorobku utwory sceniczne oraz symfoniczne, spośród których do najsłynniejszych należy Suita koncertująca na harfę i orkiestrę. Innym jego znanym utworem jest Concierto del Buen Amor z 1992 r., zainspirowane Księgą Dobrej Miłości Juana Ruiza, XIV-wiecznego kastylijskiego księdza i poety. Ta klasyka średniowiecznej literatury hiszpańskiej w rubasznych wersach głosi pochwałę miłosnych swawoli. Nawiązujący do tych strof utwór wykona Miriam Rodriguez Brüllová, utytułowana gitarzystka słowacka. Występuje ona jako solistka i kameralistka w całej niemal Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Afryce. Jest dyrektorką artystyczną zainicjowanego przez siebie międzynarodowego festiwalu Bratislava Chamber Guitar oraz Wyszehradzkiej Młodzieżowej Akademii Muzycznej. MA w dorobku główne nagrody w wielu konkursach gitarowych w Austrii, Czechach i Niemczech. W programie koncertu znajdzie się też Preludium Symfoniczne Giacomo Pucciniego, napisane przez przyszłego mistrza opery podczas studiów w konserwatorium w Mediolanie, oraz zainspirowana pięknem przyrody VI Symfonia „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena.

Orkiestra Symfoniczna FŁ, fot. Dariusz Kulesza
Jonas Ehrler, fot. z archiwum artysty