Maj '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

MET: LIVE IN HD – „MADAME BUTTERFLY”

11 maja 2024, 18.55 Kup bilet > Ceny biletów: 80, 60, 40 PLN

GIACOMO PUCCINI – „MADAME BUTTERFLY”

Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa

 

Realizatorzy:
Xian Zhang – dyrygentka
Anthony Minghella – reżyseria
Carolyn Choa – choreografia
Michael Levine – scenografia
Han Feng – kostiumy
Peter Mumford – światło
Blind Summit Theatre – lalki

 

Obsada:
Asmik Grigorian – Cio-Cio-San
Elizabeth DeShong – Suzuki
Jonathan Tetelman – Pinkerton
Lucas Meachem – Sharpless

 

Czas trwania: 3 godziny i 15 minut

 

„Madama Butterfly” to jedna z najbardziej znanych oper Giacomo Pucciniego – twórcy, którego setną rocznicę śmierci muzyczny świat będzie obchodzić w listopadzie tego roku. Historia młodej, naiwnej Japonki, która bez cienia wątpliwości wierzy uczuciom amerykańskiego żołnierza, została zainspirowana sztuką zapomnianego dziś amerykańskiego dramatopisarza Davida Belasco. Ten z kolei skorzystał z powieści „Madame Chrysanthème” Francuza Pierre’a Lotiego o małżeństwie japońskiej gejszy z oficerem amerykańskiej marynarki – co wskazuje na wielką fascynację Europejczyków i Amerykanów krajami Dalekiego Wschodu, które na początku minionego stulecia jawiły się jako egzotyczne i pociągające. Podobnie jak ich mieszkanki...

Nie trzeba jednak wielu tysięcy kilometrów dystansu, by podobna historia wydarzyła się naprawdę. Odtwarza się ona wciąż i wciąż na nowo w różnych wersjach, wszędzie tam, gdzie życie wykrzywiają konflikty zbrojne (by przywołać choćby głośną w ostatnim czasie debatę na temat polskich CBOW – Children Born of War). I może właśnie autentyczność tej historii, oprócz oczywiście genialnej muzyki Pucciniego, jest tym, co przyciąga widzów na „Madama Butterfly”.

W partyturze niezwykły liryzm i subtelność muzyki, podbite wyrafinowaną kolorystyką, są absolutnie podporządkowane postaci tytułowej. Muzyka podkreśla ogromną przemianę, jaką Butterfly przechodzi w ciągu trzech aktów: od niewinnej, naiwnej nastoletniej narzeczonej, przez namiętną żonę i oddaną matkę, aż po determinację i szaloną odwagę. „Kiedy pisałem muzykę, widziałem ją przed sobą, małą dziewczynkę siedzącą na szczycie pagórka, z głową zwróconą ku oczekiwaniu” – zwierzał się przyjaciołom Puccini.

 

Asmik Grigorian, fot. Algirdas Bakas
„Madame Butterfly”, fot. Richard Termine/Met Opera

Archiwum koncertoweArchiwum informacji