PAWEŁ PRZYTOCKI W TEL AWIWIE

Dyrektor artystyczny FŁ poprowadzi uroczysty koncert inaugurujący 17. Międzynarodowy Konkurs Mistrzowski im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.

Gala otwarcia Konkursu odbędzie się 14 marca w Teatrze Cameri w Tel Awiwie, a jej program wpisze się w tegoroczne światowe obchody 150. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Siergieja Rachmaninowa. W programie wieczoru, na który złożą się aż dwa pełnowymiarowe koncerty, znalazły się Rapsodia na temat Paganiniego i wszystkie cztery koncerty rosyjskiego kompozytora. Dzieła wykonają zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu Juan Pérez Floristán (który w ubiegłym roku występował w FŁ), Shiori Kuwahara i Cunmo Yin, członkini tegorocznego jury Noriko Ogawa, a także Alexander Korsantia, zwycięzca 8. Konkursu i juror 14. edycji imprezy (mogliśmy słuchać go w FŁ w styczniu 2022 roku). Pianistom towarzyszyć będzie Jerusalem Symphony Orchestra pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Międzynarodowy Konkurs Mistrzowski im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie to jeden z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Organizowany jest od 1974 roku co trzy lata przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyczne im. Artura Rubinsteina na cześć wybitnego łodzianina. Wśród laureatów są Emanuel Ax, Gerhard Oppitz, Eugen Indjic, Aleksander Gawryluk, Daniił Trifonow, Janina Fiałkowska, Krzysztof Jabłoński, Szymon Nehring. W tym roku do przesłuchań zakwalifikowany został Jakub Kuszlik, który niedawno uświetnił recitalem wieczór w FŁ promujący książkę Macieja Janika „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji Konkursu znaleźć można tutaj.

Najbliższy koncert w FŁ, który poprowadzi Paweł Przytocki odbędzie się 31 marca – zabrzmi VIII Symfonia c-moll Antona Brucknera. Więcej o koncercie tutaj.

Paweł Przytocki, fot. Ireneusz Skąpski

2024-05