Grudzień '21

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

RECITAL ALEXANDRA GADJIEVA

16 listopada 2021, 19.00 Kup bilet > Cena: normalny 100 PLN, ulgowy 80 PLN

 

Wykonawca:
Alexander Gadjiev – fortepian

 

W programie utwory Fryderyka Chopina:

Preludium cis-moll op. 45
Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez fis-moll op. 44
Polonez-fantazja As-dur op. 61
Mazurki op. 56
Sonata b-moll op. 35

 

Prowadzenie koncertu: Róża Światczyńska (Polskie Radio)

 

„Część mnie nie może w to uwierzyć, inna część trochę się tego spodziewała”, przyznawał Alexander Gadjiev po ogłoszeniu wyników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Reprezentujący Włochy i Słowenię artysta zdobył drugą nagrodę (ex aequo z reprezentantem Japonii Kyohei Soritą) oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty, fundowaną przez Krystiana Zimermana.

„Wizjonerem” i „rewolucjonistą” nazwała go Róża Światczyńska, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Radiowi komentatorzy podkreślali, że Alexander Gadjiev jest wielką indywidualnością, która z trudem mieści się w konkursowych ramach, a jego frapujące interpretacje – w tradycji wykonawczej muzyki Chopina. „Gra swojego Chopina i nie przejmuje się żadnymi kanonami”, przyznawali na antenie Dwójki Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski.

Sam Gadjiev wyznał, że zdobycie nagrody w warszawskim Konkursie daje ogromne możliwości i otworzy mu wiele drzwi. „Również zapewni wolność w wyborze kierunku, w którym naprawdę chcę podążać. To ogromna odpowiedzialność, ale sądzę, że jestem na nią gotowy”. Laureat dodawał, że nie chce ograniczać się do muzyki Chopina. Ale to właśnie utwory tego kompozytora – wybrane z programu jego występów konkursowych – wypełnią w całości recital w Filharmonii Łódzkiej.

Alexander Gadjiev po dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva studiował w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova, obecnie składa egzaminy koncertowe w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Był uczestnikiem programu BBC New Generation Artists (2019–2022). Zdobył I nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney (2021). Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 roku wydał debiutancką płytę „Literary Fantasies” z utworami Liszta i Schumanna.

 

Alexander Gadjiev, fot. z archiwum artysty

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.