Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

PIEŚNI O MAŁYM RYCERZU

KRZEMIENICA kościół pw. św. Jakuba Apostoła, Krzemienica 15

21 lipca 2019, 19.00

Michał Wołodyjowski, bohater „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, należy do najsłynniejszych polskich ryce­rzy. Tworząc tę postać, pisarz wzorował się częściowo na autentycznej postaci historycznej, pułkowniku Jerzym Wołodyjowskim. Sienkiewiczowski „mały rycerz” na kartach powieści wykazał się walecznością, patriotyzmem i… bogatym życiem uczuciowym.
W filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski” (1968) Ketling (Jan Nowicki) i Wołodyjowski (Tade­usz Łomnicki) składają przysięgę w kościele w Kamieńcu Podolskim. Scenę tę nakręcono w kościele w Krzemienicy, którego barokowe wnętrza idealnie się do tego nadawały.
Koncert w tym kościele pozwoli poznać krajobraz muzyczny, jaki mógł otaczać dzielnego rycerza. Za­brzmi m.in. muzyka Zaporoża, czyli terytoriów nad dolnym Dnieprem, zamieszkałych głównie przez Kozaków. Leży tam Kamieniec Podolski, którego obronę opisał Sienkiewicz.
Podróż do przeszłości odbędziemy dzięki szczecińskiej grupie Tryzna. To jednocześnie zespół muzyczny i grupa rekonstrukcyjna, dążąca do odtworzenia kultury materialnej dawnych wieków. Artyści wy­konują utwory w oryginalnych, często już nieużywanych językach. Dążenie do wierności historycznej podkreślają strojami z epoki i używaniem replik dawnych instrumentów. Tam, gdzie nauka zostawia luki, pozwalają sobie na improwizacje bądź stylizacje. Biorą udział w projektach badawczych, doty­czących na przykład średniowiecznej ikonografii i rekonstrukcji instrumentów. Zdobytą wiedzą dzielą się podczas festiwali, wykładów i warsztatów.

 

Wykonawcy:
Zespół Tryzna:
Michał Matynia – lira korbowa /nyckelharpa
Jahiar Irani – santur
Łukasz Jasiak – bębny
Danyo Pertsov – cornetto

 

W programie sonaty ze zbioru Düben; Yekchoubeh, Tolu I, Tolu II, Hardi (radif); Danza Alta; 2 Courantes, Courante „L’Immortelle”, 3 Courantes de La belle Homicide; 66 Polonaise

 

Trasa wycieczki:
Łódź – Lubochnia – Czerniewice – Rzeczyca – Krzemienica – Łódź.
Wyjazd o godz. 12.30
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.