Grudzień '19

MUZYCZNY SALON RAJMUNDA REMBIELIŃSKIEGO

KROŚNIEWICE kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

4 sierpnia 2019, 19.00

Rajmunda Rembielińskiego (1775– 1841) uważa się za twórcę Łodzi przemysłowej. Kulturę czasów tej mało znanej postaci przybliży kon­cert w Krośniewicach.
Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego Rembieliński stwo­rzył plan uprzemysłowienia woje­wództwa, w którego skład wchodzi­ła wówczas Łódź. Powierzono mu utworzenie osad sukienniczych na tym terenie. Doceniając walory Ło­dzi – dogodne płożenie na szlaku handlowym, dużo wód i lasów – wy­brał ją na miejsce osiedlenia tkaczy z Niemiec, czym zdeterminował jej przyszłość. Rembieliński położył też duże zasługi dla innych miast wo­jewództwa, w tym dla Krośniewic, które wówczas były prywatnym ma­jątkiem. W jego posiadanie wszedł poprzez małżeństwo z Agniesz­ką Heleną Opacką, córką hrabiego Chryzantego Opackiego, i spędził tam ostatni okres życia. Czy lubił mu­zykę i słuchał koncertów? Możemy sądzić, że tak. Był bowiem człowie­kiem wykształconym (ukończył Szko­łę Rycerską w Warszawie ze stop­niem oficerskim) i światłym. Wspierał oświatę i kulturę, doprowadzając m.in. do otwarcia sceny teatralnej w pięciotysięcznym Płocku. Za jego czasów chętnie słuchano muzyki Fryderyka Chopina i Felixa Men­delssohna-Bartholdy’ego, utwory m.in. tych kompozytorów zabrzmią w Krośniewicach. Historyczny charakter wieczoru podkreśli fakt zastosowania XIX-wiecznego pianoforte, przodka obecnie używa­nych fortepianów. Zagra na nim Aleksandra Świgut, laureatka wielu konkursów, w tym 2. nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Drugi artysta wieczoru – Marcel Markowski – jest uznanym solistą i liderem wiolonczel orkiestry Sin­fonia Varsovia.

Aleksandra Świgut – pianoforte

Marcel Markowski – wiolonczela

F. Chopin – Preludium cis-moll op. 45

F. Mendelssohn-Bartholdy – Fantazja fis-moll op. 28