Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

MUZYCZNY SALON RAJMUNDA REMBIELIŃSKIEGO

KROŚNIEWICE kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

4 sierpnia 2019, 19.00

Rajmunda Rembielińskiego (1775– 1841) uważa się za twórcę Łodzi przemysłowej. Kulturę czasów tej mało znanej postaci przybliży kon­cert w Krośniewicach.
Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego Rembieliński stwo­rzył plan uprzemysłowienia woje­wództwa, w którego skład wchodzi­ła wówczas Łódź. Powierzono mu utworzenie osad sukienniczych na tym terenie. Doceniając walory Ło­dzi – dogodne płożenie na szlaku handlowym, dużo wód i lasów – wy­brał ją na miejsce osiedlenia tkaczy z Niemiec, czym zdeterminował jej przyszłość. Rembieliński położył też duże zasługi dla innych miast wo­jewództwa, w tym dla Krośniewic, które wówczas były prywatnym ma­jątkiem. W jego posiadanie wszedł poprzez małżeństwo z Agniesz­ką Heleną Opacką, córką hrabiego Chryzantego Opackiego, i spędził tam ostatni okres życia. Czy lubił mu­zykę i słuchał koncertów? Możemy sądzić, że tak. Był bowiem człowie­kiem wykształconym (ukończył Szko­łę Rycerską w Warszawie ze stop­niem oficerskim) i światłym. Wspierał oświatę i kulturę, doprowadzając m.in. do otwarcia sceny teatralnej w pięciotysięcznym Płocku. Za jego czasów chętnie słuchano muzyki Fryderyka Chopina i Felixa Men­delssohna-Bartholdy’ego, utwory m.in. tych kompozytorów zabrzmią w Krośniewicach. Historyczny charakter wieczoru podkreśli fakt zastosowania XIX-wiecznego pianoforte, przodka obecnie używa­nych fortepianów. Zagra na nim Aleksandra Świgut, laureatka wielu konkursów, w tym 2. nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Drugi artysta wieczoru – Marcel Markowski – jest uznanym solistą i liderem wiolonczel orkiestry Sin­fonia Varsovia.

 

Wykonawcy:

Aleksandra Świgut – pianoforte

Marcel Markowski – wiolonczela

 

Program:

F. Chopin – Preludium cis-moll op. 45

F. Mendelssohn-Bartholdy – Fantazja fis-moll op. 28

J. Brahms – Intermezzo A-dur op. 118

F. Chopin – Polonez fantazja As-dur op. 61

R. Schumann – Adagio i Allegro op. 70

F. Mendelssohn-Bartholdy – II Sonata wiolonczelowa D-dur op. 58, część 3 Adagio

F. Chopin – Polonez C-dur op. 3

R. Strauss – Morgen

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

- zwiedzanie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego (Plac Wolności 1); wśród eksponatów przedmioty używane przez ks. Józefa Poniatowskiego, z którym przyjaźnił się Rajmund Rembieliński; w dniu koncertu muzeum czynne 11.00-19.00

 

Trasa wycieczki:
Łódź – Kutno – Krośniewice – Łódź
Wyjazd o godz. 10.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.