Grudzień '19

po wt śr cz pt so nd
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
16
19
22
 
 
 
23
24
25
26
28
29
 
 
 
 
 
 
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

MUZYCZNY SALON RAJMUNDA REMBIELIŃSKIEGO

KROŚNIEWICE kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

4 sierpnia 2019, 19.00

Rajmunda Rembielińskiego (1775– 1841) uważa się za twórcę Łodzi przemysłowej. Kulturę czasów tej mało znanej postaci przybliży kon­cert w Krośniewicach.
Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego Rembieliński stwo­rzył plan uprzemysłowienia woje­wództwa, w którego skład wchodzi­ła wówczas Łódź. Powierzono mu utworzenie osad sukienniczych na tym terenie. Doceniając walory Ło­dzi – dogodne płożenie na szlaku handlowym, dużo wód i lasów – wy­brał ją na miejsce osiedlenia tkaczy z Niemiec, czym zdeterminował jej przyszłość. Rembieliński położył też duże zasługi dla innych miast wo­jewództwa, w tym dla Krośniewic, które wówczas były prywatnym ma­jątkiem. W jego posiadanie wszedł poprzez małżeństwo z Agniesz­ką Heleną Opacką, córką hrabiego Chryzantego Opackiego, i spędził tam ostatni okres życia. Czy lubił mu­zykę i słuchał koncertów? Możemy sądzić, że tak. Był bowiem człowie­kiem wykształconym (ukończył Szko­łę Rycerską w Warszawie ze stop­niem oficerskim) i światłym. Wspierał oświatę i kulturę, doprowadzając m.in. do otwarcia sceny teatralnej w pięciotysięcznym Płocku. Za jego czasów chętnie słuchano muzyki Fryderyka Chopina i Felixa Men­delssohna-Bartholdy’ego, utwory m.in. tych kompozytorów zabrzmią w Krośniewicach. Historyczny charakter wieczoru podkreśli fakt zastosowania XIX-wiecznego pianoforte, przodka obecnie używa­nych fortepianów. Zagra na nim Aleksandra Świgut, laureatka wielu konkursów, w tym 2. nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Drugi artysta wieczoru – Marcel Markowski – jest uznanym solistą i liderem wiolonczel orkiestry Sin­fonia Varsovia.

 

Wykonawcy:

Aleksandra Świgut – pianoforte

Marcel Markowski – wiolonczela

 

Program:

F. Chopin – Preludium cis-moll op. 45

F. Mendelssohn-Bartholdy – Fantazja fis-moll op. 28

J. Brahms – Intermezzo A-dur op. 118

F. Chopin – Polonez fantazja As-dur op. 61

R. Schumann – Adagio i Allegro op. 70

F. Mendelssohn-Bartholdy – II Sonata wiolonczelowa D-dur op. 58, część 3 Adagio

F. Chopin – Polonez C-dur op. 3

R. Strauss – Morgen

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

- zwiedzanie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego (Plac Wolności 1); wśród eksponatów przedmioty używane przez ks. Józefa Poniatowskiego, z którym przyjaźnił się Rajmund Rembieliński; w dniu koncertu muzeum czynne 11.00-19.00

 

Trasa wycieczki:
Łódź – Kutno – Krośniewice – Łódź
Wyjazd o godz. 10.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.