MET: LIVE IN HD – „X: THE LIFE AND TIMES OF MALCOLM X”

18 listopada 2023, 18.55 Kup bilet > Ceny biletów: 80, 60, 40 PLN

ANTHONY DAVIS – „X: THE LIFE AND TIMES OF MALCOLM X” (premiera)

Libretto: Thulani Davis

Realizatorzy:
Kazem Abdullah – dyrygent
Robert O’Hara – reżyseria
Clint Ramos – scenografia
Yee Eun Nam – projekcje
Alex Jainchill – światło
Rickey Tripp – choreografia

Obsada:
Leah Hawkins – Louise/Betty
Raehann Bryce-Davis – Ella
Victor Ryan Robertson – Elijah/Street
Will Liverman – Malcolm
Michael Sumuel – Reginald

Dzieło Anthony’ego Davisa to kolejna w tym sezonie opera w repertuarze The Metropolitan Opera, portretująca autentyczną postać XX-wiecznej Ameryki związaną z walką o prawa człowieka.

Tytułowy Malcolm X był jednym z przywódców ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. W odróżnieniu od Martina Luthera Kinga, z którym rywalizował o „rząd dusz” Afroamerykanów, Malcolm X dopuszczał użycie przemocy w walce politycznej. Zginął, zastrzelony w 1965 roku na nowojorskim Harlemie.

Operę o nim skomponował Anthony Davis, który w swojej twórczości łączy różne style, w tym jazz, rhythm and blues, gospel, muzykę afrykańską, europejską klasykę, indonezyjski gamelan i muzykę eksperymentalną.

W nowojorskim spektaklu rolę tytułową kreuje baryton Will Liverman. Operę Davisa wyreżyserował Robert O’Hara, nominowany do nagrody Tony, angażujący się w projekty artystyczne dotyczące tożsamości rasowej i seksualnej. Zachęca on, by na postać Malcolma X spojrzeć jak na Everymana, którego historia jest uniwersalna, wykracza poza czas i przestrzeń.

Czas trwania: 3 godziny i 25 minut

Will Liverman, fot. Zenith Richards/Met Opera