Maj '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

MET: LIVE IN HD – ŁUCJA Z LAMMERMOORU

21 maja 2022, 18.55 Kup bilet > Cena: 80, 60, 40 PLN

 

Gaetano Donizetti
ŁUCJA Z LAMMERMOORU


Realizatorzy:
dyrygent – Riccardo Frizza
reżyseria – Simon Stone
scenografia – Lizzie Clachan
kostiumy – Alice Babidge
światło – James Farncombe
projekcje – Luke Halls

Obsada:
Łucja – Nadine Sierra
Edgar – Javier Camarena
Henryk – Artur Ruciński
Rajmund – Matthew Rose

 

Operowa adaptacja „Narzeczonej z Lammermooru” pióra Salvatore Cammarano z muzyką Gaetana Donizettiego, której premiera odbyła się w 1835 roku, stała się jednym z największych sukcesów mistrza bel canta, szybko obiegła cały świat i nigdy nie zeszła z afisza. Libretto stworzone na podstawie powieści Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermooru” opowiada o prawdziwych wydarzeniach: w 1668 roku szkocka arystokratka Janet Dalrymple zamordowała w noc poślubną swojego znienawidzonego męża i popadła w obłęd. W operze sięgano po tę opowieść cztery razy, ale to wersja Donizettiego i Cammarana okazała się bezkonkurencyjna. „Cammarano dał Donizettiemu bohaterkę idealną, olśniewający storczyk cieplarniany, zmiażdżony przeznaczeniem i bestialstwem mężczyzn. […] Z muzycznego punktu widzenia jej rola jest najbogatsza i najpełniejsza” – pisał Piotr Kamiński. I dodawał: „Inwencja melodyczna Donizettiego przewyższa w »Łucji« wszystkie jego dotychczasowe dokonania. Natchniony świetnym scenariuszem mistrz szlifuje swój język, wkładając w usta bohaterów niezliczone, rozkoszne śpiewne frazy. Drżą one jednak zarazem uczuciem i psychologiczną prawdą, pozwalając nam wejrzeć w ich dusze”.

Tragiczna historia miłości Łucji i Edgara pierwotnie osadzona została – zgodnie z historycznym pierwowzorem – w Szkocji, która dla artystów epoki romantyzmu oznaczała dziki krajobraz na obrzeżach Europy oraz specyficzną kulturę z kodeksem rycerskim,  archaicznym systemem plemiennym i wojnami domowymi. Nowa inscenizacja w Metropolitan autorstwa australijskiego reżysera teatralnego i filmowego Simona Stone’a umieszcza akcję w czasach współczesnych w amerykańskim „pasie rdzy”, czyli w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. To rejon niegdyś bogaty i świetnie prosperujący dzięki przemysłowi ciężkiemu, a dziś podupadły i zaniedbany.

W roli tytułowej zobaczymy 33-letnią amerykańską śpiewaczkę Nadine Sierrę, która w Met występowała już jako Gilda w „Rigoletcie” Verdiego czy Zuzanna w Mozartowskim „Weselu Figara”. Warto zwrócić uwagę na znakomitego polskiego tenora Artura Rucińskiego, który wcieli się w postać despotycznego brata tytułowej bohaterki. Śpiewak debiutował na nowojorskiej scenie w 2016 roku jako Sharpless w „Madame Butterfly” Pucciniego, a w tym sezonie pojawia się w Met jeszcze jako Marcello w „Cyganerii”.

 

 

Nadine Sierra w roli tytułowej w Łucji z Lammermooru, fot. Marty Sohl / Met Opera
Artur Ruciński i Nadine Sierra w Łucji z Lammermooru, fot. Marty Sohl / Met Opera

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.