Maj '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT EDUKACYJNY

6 maja 2022, 10.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 35 PLN, ulgowy 25

W KRAINIE TROLLI I GADAJĄCYCH DRZEW
KONCERT DLA DZIECI W WIEKU 5–12 LAT

 

Wykonawcy:
Dominika Przech – skrzypce
Daniel Mieczkowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:
J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
E. Grieg – II Suita „Peer Gynt” op. 55
E. Grieg – I Suita „Peer Gynt” op. 46

 

Prowadzenie koncertu: Malina Sarnowska

 

Finlandia i Norwegia – dwa kraje na dalekiej Północy. Pierwszy z nich słynie z lasów i jezior, drugi to kraina gór i fiordów. Może właśnie dzięki dzikiej i pięknej przyrodzie są miejscem, gdzie rodzą się najdziwniejsze opowieści – o trollach, wodnikach i gadających drzewach.

W szepty wysokich świerków wsłuchiwał się w swoim domu pośrodku lasu Jean Sibelius – my możemy dziś posłuchać, jak szepczą, a czasem mruczą złowrogo instrumenty smyczkowe w orkiestrze. W Koncercie skrzypcowym d-moll fińskiego kompozytora będziemy szukać odgłosów lasu, trzaskania mrozu w zimową noc i przytupów leśnych skrzatów, które tańczą na deskach werandy, kiedy nastanie już lato.

Na wodach norweskiego fiordu cumuje statek, którym popłyniemy śladami podróżnika Peer Gynta – dzięki muzyce Edvarda Griega przeżyjemy podobne przygody: burzę na morzu, wizytę w arabskim kraju, a także wspinaczkę do groty Króla Gór – najbrzydszego i najsprytniejszego trolla.

Partię solową w koncercie wykona Dominika Przech, absolwentka, a dziś wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończyła także w Hochschule für Musik w Würzburgu w mistrzowskiej klasie prof. Grigorija Żyslina. Jest laureatką międzynarodowych konkursów w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Estonii i Rumunii. Była m.in. stypendystką programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Łodzi. Występuje jako solistka i kameralistka. Z pianistą Adamem Mikołajem Goździewskim nagrała znakomicie ocenioną przez krytykę płytę Szymanowski – Klecki – Bargielski.

Daniel Mieczkowski, który poprowadzi koncert, jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na dwóch wydziałach: Dyrygentury Symfoniczno-Operowej oraz Instrumentalnym w klasie fletu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, w tym w kursie prowadzonym w ubiegłym roku przez Marin Alsop, w trakcie którego miał możliwość dyrygować Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Jako flecista i dyrygent występował na wielu estradach w Polsce i za granicą. Jest stypendystą m.in. programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów czy Centrum Edukacji Artystycznej. W ubiegłym roku uczestniczył w Mistrzowskich Warsztatach Dyrygenckich w Filharmonii Łódzkiej. 

 

Dominika Przech, fot. Sebastian Kotras
Daniel Mieczkowski, fot. Mateusz Żaboklicki

Archiwum koncertoweArchiwum informacji