Maj '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

17 listopada 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 do 55 PLN

Wykonawcy:
Hanna Sosnowska-Bill – sopran
Natalia Matveeva – mezzosopran
Rafał Bartmiński – tenor
Andrij Yurkevych – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska

 

Program:
Felix Mendelssohn – II Symfonia B-dur „Lobgesang” op. 52 [71’]
Sinfonia
Alles was Odem hat lobe den Herrn
Saget es, die ihr erlöst seid durch den Herrn
Sagt es, die ihr erlöst seid vor dem Herrn
Ich harrete des Herrn
Strick des Todes hatten uns umfangen
Die Nacht ist vergangen
Nun danket alle Gott
Drum sing’ ich mit meinem Liede
Ihr Völker! bringet her dem Herrn Ehre und Macht

 

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Agata Kwiecińska. Wstęp wolny.

 

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

Mendelssohnowski „Śpiew pochwalny” zdaje się potwierdzać regułę, wedle której utwory okolicznościowe popadają w zapomnienie. Ale jest przecież od niej sporo wyjątków, a i II Symfonia B-dur „Lobgesang” op. 52 ostatnio coraz częściej pojawia się w nagraniach i programach koncertów. Jest tego warta.

Powstała w 1840 roku specjalnie na uroczystości czterechsetnej rocznicy wynalezienia przez Gutenberga druku, które organizowano w Lipsku, mieście wydawców. Koncert, w programie którego znalazł się m.in. „Lobgesang” odbył się w kościele św. Tomasza, dawnym miejscu pracy Bacha. W tej symfoniczno-kantatowej hybrydzie kompozytor nawiązał luźno do swoich wcześniejszych dzieł („Kantata Dürerowska”, Symfonia „Reformacyjna”) oraz – oczywiście! – do IX Symfonii Beethovena. To największe i najbogatsze w środki wyrazu dzieło tego gatunku w twórczości Mendelssohna. Tworzą je dwie części, z których pierwszą stanowi instrumentalny wstęp złożony z trzech ściśle ze sobą powiązanych ogniw. W intencji kompozytora ma to być modlitwa „śpiewana” przez orkiestrę. Zaraz po niej następuje wielka, kantata na sola, chór i orkiestrę, rozpoczynająca się słowami: „Wszystko, co żyje, niech wielbi Pana”. Dziewięć ustępów wokalno-instrumentalnych wykorzystuje teksty biblijne, wszak pierwszą książką wydrukowaną przez Gutenberga było właśnie Pismo Święte. Mendelssohn sięgnął przede wszystkim po Księgę Psalmów i ułożył cytaty tak, by poprowadzić słuchacza do zwycięstwa światła nad ciemnością: „Noc przeminęła, a nadszedł dzień”.

Łódzkie wykonanie II Symfonii Felixa Mendelssohna poprowadzi, powracający po niespełna roku na naszą estradę, wybitny ukraiński kapelmistrz Andriy Yurkevich, który jako dyrygent gościnny i dyrektor muzyczny związany był m.in. z Operą Narodową we Lwowie, Narodowym Teatrem Operowym w Odessie i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

 

 

Andrij Yurkevych, fot. z archiwum artysty

Archiwum koncertoweArchiwum informacji