Październik '22

po wt śr cz pt so nd
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
10
13
16
 
 
 
17
19
 
 
24
27
30
 
 
 
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

7 października 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Szymon Nehring – fortepian
George Tchitchinadze – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Izabella Starzec

 

Program:
Johannes Brahms – II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 [46’]
Allegro non troppo
Allegro appasionato
Andante
Allegro grazioso

***

Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]
Allegro con brio
Andante
Poco allegretto
Allegro

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Izabella Starzec. Wstęp wolny.

 

 

„Czy lubi pani Brahmsa?”, pytała w tytule popularnej niegdyś powieści francuska pisarka Françoise Sagan. Któż Brahmsa nie lubi? My – bardzo! Za głębokie uczucia zawarte w jego zawsze przejmującej muzyce, za melancholię i dowcip, perfekcyjną formę, elegancję, dbałość o szczegóły, niepodrabialne brzmienie orkiestry. Wszystko to odnaleźć można zarówno w III Symfonii, jak i w II Koncercie fortepianowym – dwóch nieśmiertelnych Brahmsowskich arcydziełach. Symfonii nadano przydomek „Heroiczna”, choć – jak zauważył Eduard Hanslick – „pasuje on do niej tylko częściowo, ponieważ jedynie pierwsza i ostatnia część mają charakter heroiczny”. Jednym z największych osiągnięć literatury fortepianowej jest z kolei potężny, czteroczęściowy II Koncert B-dur – „symfonia z fortepianem obbligato”. Doprawdy, trudno nie lubić Brahmsa…

Zdarzają się jednak i tacy, którzy muzykę twórcy Tańców węgierskich określają mianem „przyciężkiej”. Ale wszystko zależy przecież od wykonania. W FŁ wykonanie dzieł niemieckiego romantyka poprowadzi znakomity George Tchitchinadze, zaś przy fortepianie zasiądzie Szymon Nehring, jeden z czołowych polskich pianistów młodego pokolenia, jedyny Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie. Wcześniej, w 2015 roku, wystąpił w finale XVII Konkursu Chopinowskiego. Ma w dorobku 6 płyt CD, m.in. z Koncertem fortepianowym „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego i utworami Chopina na instrumencie historycznym.

 

 

Szymon Nehring i filharmonicy łódzcy, fot. Marcin Stępień
George Tchitchinadze, fot. z archiwum artysty

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.