KONCERT KAMERALNY

IMPROMPTUS

Marek Bałata – śpiew
Dominik Wania – fortepian

Duet wykraczający poza schematy i typowe ramy stylistyczne.

Oparty o kompozycje Marka Bałaty do słów poezji Czesława Miłosza, Edwarda Stachury czy Jamesa Joyce’a, standardy jazzowe oraz transkrypcje, oprawione ekspresyjną i nastrojową improwizacją wokalną oraz nieprzewidywalną pianistyką Dominika Wani.

Marek Bałata jest jednym z najbardziej cenionych polskich wokalistów jazzowych. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, polegających na naśladowaniu dźwięku instrumentów i tworzeniu onomatopei słowopodobnych zamiast tekstu. W jego rozległym repertuarze oprócz kompozycji własnych znajdują się wokalne transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, a także jazzowe interpretacje piosenek Zygmunta Koniecznego, Krzysztofa Komedy, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej. Bałata jest także producentem muzycznym i artystą grafikiem, angażuje się w koncerty pieśni patriotycznych i religijnych. W Łodzi wystąpi z pianistą młodszego pokolenia Dominikiem Wanią, zdobywcą dwóch Fryderyków, współpracownikiem wielu znakomitych muzyków, takich jak Tomasz Stańko czy Marcus Miller. Płyta Wani „Lonely Shadows” to pierwszy solowy album polskiego muzyka wydany przez najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie ECM Records.

Marek Bałata i Dominik Wania, fot. z archiwum artystów