Wrzesień '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT KAMERALNY

„KOMEDA: REFLECTIONS” – PREMIERA PŁYTY WINYLOWEJ

23 września 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 32 do 45 PLN

Wykonawca:
Maciej Tubis – fortepian, syntezator

 

Program:
Krzysztof Komeda – „Kołysanka Rosemary”, „Moja ballada”, temat z filmu „Start”, „Ballad For Bernt”,

Maciej Tubis – „Crayon Dreams”, „Between Thoughts”, „Half Full”,

Krzysztof Komeda – „Svantetic”, „Po katastrofie”, temat z filmu „Prawo i pięść”, temat z filmu „Dwaj ludzie z szafą”

 

„Twórczość Komedy jest mi bardzo bliska od dawna, lecz punktem przełomowym była rozprawa doktorska na temat wpływu pianistyki klasycznej na estetykę improwizacji. Po obronie zostałem zaproszony do zagrania koncertu, który został niezwykle entuzjastycznie przyjęty i już wtedy zaczęły pojawiać się pytania o płytę” – tak o początkach płyty „Komeda: Reflections” mówił Maciej Tubis. W ubiegłym roku ukazała się jej wersja kompaktowa, teraz album powraca w formie winylowej.

Znane i mniej znane tematy giganta polskiego jazzu i kompozytora muzyki filmowej Tubis wykonuje na fortepianie akustycznym, preparowanym oraz syntezatorze analogowym. W jego grze słychać zarówno echa minimalizmu, jak i wpływy muzyki elektronicznej czy neoklasycznej. Najważniejsza zaś jest improwizacja, która jednak nigdy nie zaciera charakterystycznych linii melodycznych Komedy. „Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat powstało tak wiele różnych płyt z muzyką Komedy, że zwyczajnie bałem się, żeby nie stworzyć czegoś, co zostanie uznane za wtórne. Chodziło też o samą trudność wynikającą z solowej gry na fortepianie. Dużo łatwiej zagrać w zespole, nawet w duecie, niż zaprezentować się z programem solowym. Dlatego sięgnąłem po syntezatory i nie bałem się pracy produkcyjnej, czyli np. nagrywania wielu ścieżek fortepianu” - opisuje swój album artysta.

Maciej Tubis jest urodzonym w Łodzi, klasycznie wykształconym pianistą. Swój unikalny jazzowy styl kształtował jako solista zespołu Tubis Trio. Ciekawy, wysoko ceniony duet stworzył z wokalistą i perkusistą Radosławem Bolewskim.

 

Koncert poprzedzi wręczenie tytułów Lidera Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu tym, którzy swą działalnością na rzecz kultury i czerpaniem z jej wytworów pokazują, jak ważna jest dla budowania świadomych, rozwiniętych, kreatywnych społeczności.

 

 

Maciej Tubis, fot. Rafał Masłow i Tomasz Ogrodowczyk

6
Archiwum koncertoweArchiwum informacji