Listopad '22

po wt śr cz pt so nd
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
7
8
9
10
13
 
 
 
 
14
16
17
 
 
 
21
22
24
 
 
 
28
1
2
3
4
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT KAMERALNY

FANTAZJE MARYJNE

20 listopada 2022, 18.00 Wstęp wolny

ROZPRZA, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

 

Wykonawcy:
Zespół No-Net w składzie:
Małgorzata Korpysz-Owczarek – skrzypce
Joanna Góras – skrzypce
Alicja Pejska – skrzypce
Mirosław Pejski – altówka
Jadwiga Domińczyk-Kuzan – altówka
Ewa Monkiewicz – wiolonczela
Jolanta Żebrowska – wiolonczela
Kamil Kuc – obój
Michał Owczarek – fagot

 

Program:
Tomasz Maciaszczyk – Fantazja na temat pieśni „Bogurodzica”

Pieśni maryjne w opracowaniach Tomasza Maciaszyka:
„Czarna Madonna”, „Mary, Did You Know”, „Maryjo, śliczna Pani”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Gdy klęczę przed Tobą”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Matko, która nas znasz”, „Panience na dobranoc”

Mariusz Lewy – „Ave Maria”

 

Zespół kameralny No-Net to połączenie aksamitnego brzmienia instrumentów smyczkowych i pięknej barwy instrumentów z grupy aerofonów dwustroikowych – oboju i fagotu. Taki skład to rodzaj orkiestry kameralnej, w której obój często przejmuje wiodącą rolę skrzypiec, a fagot – rolę wiolonczeli, wykonując osobne partie solistyczne.

W nazwie zespołu zawarte są dwie ważne informacje. Pierwsza, oczywista, to nonet, którego nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „nona” oznaczającego dziewięć, co stanowi liczbę muzyków w zespole. Druga zaś, bardziej ukryta, wyraża chęć grania na żywo dla wytęsknionej publiczności, zamiast w Internecie jak w czasach pandemii.

No-Net tworzą wybitni muzycy wywodzący się z kulturalnej dumy województwa łódzkiego – Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jednocześnie jest to grupa przyjaciół, których łączy pasja wspólnego muzykowania.

No-Net po raz pierwszy wystąpił w sierpniu 2021 roku na festiwalu Kolory Polski, organizowanym przez Filharmonię Łódzką. Muzycy wykonali współczesne opracowania pieśni maryjnych, którym nowy kształt artystyczny nadali Tomasz Maciaszczyk i Mariusz Lewy. Koncert ten odbił się szerokim echem wśród melomanów. Tomasz Bęben, dyrektor FŁ, pisał: „Wieczór w Łowiczu pozostawi w mojej pamięci szczególny ślad […]. Za sprawą wyobraźni i smaku Tomasza Maciaszczyka (aranżacje) oraz klasy wykonawczej i zaangażowaniu wykonawców z orkiestry FŁ wziąłem udział w prawdziwym misterium. To było tak cenne doświadczenie, że chciałbym przeżyć je ponownie. Bardzo intensywne, pełne treści, jakości kojarzącej się tylko z profesjonalną filharmonią wydarzenie artystyczne […]”.

Właśnie nadarza się okazja, by przypomnieć sobie ten niezwykły letni wieczór sprzed ponad roku lub przeżyć koncert grupy No-Net po raz pierwszy. Artyści wystąpią z tym samym programem maryjnym w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy.

 

 

No-Net, fot. Mariusz Stępień

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.