Lipiec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

9 lipca 2023, 19.00

BEŁDÓW
kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39

 

Wykonawcy:
Aleksander Dębicz – fortepian
Michał Żak – flety, cymbały

 

Program:
Chopin. Szymanowski. Źródła – muzyka Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w autorskich opracowaniach Aleksandra Dębicza i Michała Żaka

 

Na swojej stronie internetowej pianista i kompozytor Aleksander Dębicz pozuje do zdjęcia leżąc na pudle fortepianu. Ta fotografa trafnie odzwierciedla jego stosunek do muzyki klasycznej: szanuje ją, ale podchodzi doń ze swobodą. Zasłynął z improwizacji oraz muzyki autorskiej, którą łączy ze sztuką uznanych mistrzów. W jego twórczości duże znaczenie odgrywa też zamiłowanie do filmu; jego debiutancka płyta „Cinematic Piano” (2015) zawiera cykl własnych kompozycji inspirowanych kinem.  Michał Żak, multiinstrumentalista, od ponad 20 lat zajmuje się kultywowaniem muzyki tradycyjnej w różnych formach – od in crudo (w bezpośrednim przekazie od wiejskich muzykantów – z zespołami Janusz Prusinowski Kompania czy Tęgie Chłopy) po kreacje hybrydowe, zahaczające o muzykę improwizowaną (Lautari, TRANSatlantyk). Swoje studia nad muzyką polską kontynuuje w duecie z Aleksandrem Dębiczem, pochylając się m.in. nad współczesnymi kompozycjami mazurków. Na koncercie w Bełdowie artyści dokonają reinterpretacji wybranych utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Bełdów to jedna z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, założona zapewne jeszcze przed 1138 rokiem. Znajdujący się tu kościół, konsekrowany w 1901 r., jest trzecią świątynią na tym samym miejscu (pierwsza powstała w XV wieku). Utrzymany w stylu neorenesansowym, zawiera znacznie starsze wyposażenie, pochodzące z wcześniejszych budynków, m.in. barokowe ołtarze – główny i boczne – z początków wieku XVIII, kamienne chrzcielnicę i kropielnicę z przełomu wieków XV i XVI, barokowe obrazy, krzyże i lichtarze. Nieopodal kościoła, na cmentarzu parafialnym, znajduje się Kaplica Przemienienia Pańskiego, zwana kaplicą Wężyków – mauzoleum rodzinne wybudowane w 1854 roku przez właściciela Bełdowa Jana Wężyka w kształcie świątyni greckiej z czterokolumnowym portykiem. W tej miejscowości warto też zwiedzić dwór szlachecki z początku XIX stulecia, wzniesiony przez Jana Wężyka, oraz otaczający go park w stylu angielskim.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

 

Od lewej: Aleksander Dębicz, Michał Żak, fot. Tomasz Ogrodowczyk

Archiwum koncertoweArchiwum informacji