Lipiec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

16 lipca 2023, 19.00

CZERNIEWICE
kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, ul. Południowa 1

 

Wykonawcy:
Zespół Symetrio w składzie:
Marcin Jabłoński – akordeon
Adam Potera – akordeon
Krystian Saciłowski – akordeon
Jakub Kotowicz – perkusja

 

W programie koncertu oryginalne opracowania przebojów muzyki klasycznej na trzy akordeony i autorskie kompozycje zespołu

 

Zespół Symetrio to kolejny dowód na to, jak wielkie możliwości artystyczne i wyrazowe ma akordeon – instrument, który do niedawna kojarzony był głównie z muzyką biesiadną. Muzycy tworzący to trio spotkali się w katowickiej Akademii Muzycznej. Grają razem od 2014 roku. Mają na koncie szereg sukcesów na międzynarodowych festiwalach i konkursach akordeonowych, m.in. w Castelfidardo (Włochy), Przemyślu, Sanoku i Wilnie. Stale koncertują w kraju oraz za granicą. Chcąc ukazać bogate możliwości akordeonu, sięgają po kanon dzieł baroku, klasycyzmu i romantyzmu, wykonują też utwory najnowsze, powstałe specjalnie na ich zamówienie. Prezentują również kompozycje autorskie, entuzjastycznie odbierane przez publiczność. Niekiedy występują z perkusistą Kubą Kotowiczem, co daje dodatkowe możliwości barwowe i nieprzebrane bogactwo inspiracji – tak też będzie podczas „Kolorów Polski”.

Te ciekawe dźwięki zabrzmią w kościele św. Andrzeja w Czerniewicach, który pochodzi z I połowy XV stulecia, jest zatem najstarszym drewnianym kościołem w województwie łódzkim i jednym z pięciu najstarszych w Polsce. W latach 2016–2021 kościół został poddany kompleksowej renowacji, która objęła cały budynek wraz z dachem, malowidła i ołtarze oraz otoczenie, w tym dzwonnicę. Wtedy też, na podstawie badania drewna, ustalono faktyczny wiek świątyni (wcześniej szacowano ją na XVII wiek). Dużą wartość historyczną mają zabytkowe polichromie, powstałe w połowie XVII wieku, przedstawiające m.in. św. Dorotę w koronie i z naczyniem, kilku apostołów, Chrystusa Zmartwychwstałego oraz św. Krzysztofa kroczącego po wodzie.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

Symetrio, fot. Maria Jarzyna

Archiwum koncertoweArchiwum informacji