Lipiec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

15 lipca 2023, 19.00

MAURZYCE
kościół pw. św. Marcina na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego

 

Wykonawcy:
Zespół SEKUNDa w składzie:
Dorota Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, skrzypce barytonowe, looper, śpiew
Wiola Jakubiec – skrzypce, skrzypce barytonowe, piszczałki pasterskie, bęben, śpiew

Trio smyczkowe w składzie:
Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, fidel płocka, śpiew
Weronika Mońka-Chwała – skrzypce, śpiew
Agata Jonczak – wiolonczela, śpiew

 

W programie koncertu kompozycje autorskie Doroty Błaszczyńskiej-Mogilskiej i Wioli Jakubiec: „16/11”, „Tchnienie”, oraz tradycyjne pieśni z Beskidów i Spiszu w autorskim opracowaniu, m.in. „Groniczek”, „Jurgów”, „Serdecko”, „Świeci miesiąc”

 

 

Zespół SEKUNDa tworzą dwie skrzypaczki o różnych doświadczeniach artystycznych, co pozwala na połączenie góralskiego temperamentu z klasycznym podejściem do sztuki. Charakterystyczną cechą tworzonej przez nie muzyki jest fuzja kilku gatunków: klasyki, jazzu, folku i elektroniki. Artystki używają̨ niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach, a brzmienie uzupełniają śpiewem i instrumentami charakterystycznymi dla tradycji pasterskich, takimi jak piszczałka sześciootworowa, piszczałka wielkopostna i zbyrcoki. Muzyczne poszukiwania SEKUNDy znalazły uznanie jurorów najważniejszych konkursów muzyki folkowej i alternatywnej w Polsce: „Mikołajek Folkowych” 2021 w Lublinie, Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2022) i festiwalu FAMA w Świnoujściu (2022). Artystki zaprezentują̨ autorskie kompozycje stworzone na bazie tradycyjnych melodii. Głównym źródłem inspiracji jest dla nich muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego oraz Spisza.

Maurzyce, gdzie będziemy SEKUNDować SEKUNDzie, to wieś położona przy trasie Warszawa–Poznań, ok. 7 km od Łowicza. Istnieje co najmniej od XIV wieku. Obecnie jest odwiedzana ze względu na dwa ciekawe obiekty: Łowicki Park Etnograficzny oraz most na rzece Słudwi z 1929 roku – pierwszy na świecie całkowicie spawany most drogowy. W skansenie w Maurzycach, gdzie odbędzie się koncert, zgromadzono 42 budynki mieszkalne, sakralne i użytkowe dawnej wsi łowickiej. Prezentowane są w dwóch układach przestrzennych, odpowiadających dawnym układom zabudowań wiejskich: okolnicy (zabudowania wokół środkowego placu) oraz ulicówce (zabudowania wzdłuż drogi). Pieczołowicie zgromadzone wyposażenie – meble, elementy gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, obrazy i tkaniny – pozwalają przenieść się w czasie o ponad 100 lat wstecz.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

 

SEKUNDa, fot. M. Żaboklicki

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji