Lipiec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

22 lipca 2023, 19.00

DĄBROWA koło WIELUNIA
kościół pw. św. Wawrzyńca, ul. św. Wawrzyńca 19

 

Wykonawcy:
Piotr Domagała – gitara jazzowa
Marek Toporowski – klawesyn

 

W programie koncertu kompozycje Piotra Domagały: „Gawra”, „Matoha”, „Zdarivej”, „Raindrops” „Seria FC”, „Horizon”, „Ribbon Blue”, „Waltz no. 1” oraz Ryszarda Borowskiego: „Cubanos”

 

Specjalnością „Kolorów Polski” są niezwykłe spotkania artystyczne i zaskakujące połączenia stylów. Tak też będzie w Dąbrowie, gdzie zagrają razem znakomity gitarzysta jazzowy Piotr Domagała oraz wybitny interpretator muzyki baroku Marek Toporowski. Domagała jest także kompozytorem i twórcą oryginalnych projektów z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej. Toporowski – klawesynista, organista i dyrygent – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Ich współpraca owocuje wyjątkowym połączeniem jazzowej nieprzewidywalności z klawesynową elegancją i wyrafinowaniem, niepozbawioną jednak drapieżności. Muzycy zagrają utwory Piotra Domagały oraz Ryszarda Borowskiego, kompozytora związanego z Warszawą, którego doświadczenia jako instrumentalisty i dyrygenta łączą jazz z muzyką dawną.

Dźwięki te pomieści kościół filialny pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie. Wieś o tej nazwie istniała na ziemi wieluńskiej już w XIV wieku. Na to lub kolejne stulecie datuje się powstanie tamtejszego kościoła. Jest to budowla w stylu gotyckim, wzniesiona z kamienia polnego; ceglana nadbudowa wieży pochodzi z okresu późniejszego. W kościele, wpisanym do rejestru zabytków, warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczne rzeźby św. Małgorzaty i św. Mikołaja z Bari oraz dwa obrazy patrona parafii: z 1904 (w ołtarzu głównym) i z 1736 roku. Tabernakulum ma charakter rokokowy. Ostrołukowa tęcza z belką z zabytkowym XVIII-wiecznym krucyfiksem oddziela nawę od prezbiterium. Za ołtarzem głównym jest umieszczony ołtarz klasycystyczny z 1794 roku, malowany iluzjonistycznie przez Feliksa Zalewskiego. W kościelnej wieży wisi dzwon z XV stulecia, ozdobiony pismem gotyckim, tzw. minuskułą. Kilka lat temu w ścianę świątyni wmurowano tablicę upamiętniającą Jana Mężyka z Dąbrowy, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

Od lewej: Marek Toporowski, Piotr Domagała, fot. Krzysztof Pęczalski

Archiwum koncertoweArchiwum informacji