KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

12 sierpnia 2023, 19.00 Kup bilet >

ŻARNÓW
kościół pw. św. Mikołaja, ul. Szkolna 12

Wojciech Niedziółka – skrzypce
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Bogdan Pawłowski – Polonez nr 1
Zygmunt Noskowski – II Symfonia c-moll „Elegijna”
Henryk Wieniawski – I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14

Na koncercie usłyszymy Poloneza nr 1 Bogdana Pawłowskiego (ur. 1932), znanego przede wszystkim z twórczości dla dzieci. Kolejne pokolenia śmieją się i wzruszają, oglądając balet z jego muzyką „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Kolejne dzieło w programie festiwalu to Symfonia „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego, skomponowana w 1879 roku, powracająca na estrady koncertowe dopiero w ostatnich latach. Noskowski przez długi czas znany był bowiem przede wszystkim jako pedagog i organizator życia muzycznego, a z jego twórczości wykonywano tylko poemat symfoniczny „Step”. Tymczasem jego talent i dorobek przewyższają współczesnych mu rodaków. Środkami muzycznymi podkreślał przynależność narodową; w „Elegijnej” znajdziemy nawiązania do polskiego folkloru i motyw „Mazurka Dąbrowskiego”. Z kolei I Koncert skrzypcowy fis-moll to jedno z najbardziej znanych dzieł Henryka Wieniawskiego, znakomitego polskiego skrzypka-wirtuoza. W zeszłorocznym konkursie jego imienia najlepszym Polakiem był Wojciech Niedziółka, student I roku Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. On też będzie solistą żarnowieckiego koncertu.

Zabytkowy kościół w Żarnowie należy do najcenniejszych świątyń województwa łódzkiego. Jego niezwykłość wynika z tego, że do dziś zachowały się romańskie elementy pierwszej, pochodzącej z XII wieku świątyni, wybudowanej z kamienia ciosowego. Warto zwrócić uwagę na zachowane fragmenty murów i pilastry, romańskie okno, a we wnętrzu – spiralne kamienne schody i trzy ostrołukowe okna gotyckie. Dawny kościół, który stanowi nawę poprzeczną obecnej świątyni, wchodził w skład systemu obronnego grodu, którym w średniowieczu był Żarnów.

Wojciech Niedziółka, fot. Dariusz Kulesza
Paweł Przytocki, fot. Dariusz Kulesza