KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

6 sierpnia 2023, 19.00

SIERADZ
bazylika kolegiacka pw. Wszystkich Świętych, ul. Kolegiacka 11

Róża Wilczak – altówka
Robert Fender – wiolonczela
Marek Głowacki – dyrygent
Orkiestra Kameralna Polish Camerata

Henryk Czyż – „Czyścibut” (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert altówkowy D-dur (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert wiolonczelowy D-dur (prawykonanie)

Program koncertu wypełnią utwory dwóch kompozytorów XX-wiecznych związanych z Łodzią. Henryk Czyż (1923–2003) pamiętany jest głównie jako dyrygent i popularyzator muzyki. Dwukrotnie – w latach 1957–1960 i 1972–1980 – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem FŁ, a lata te uważane są za jedne z najlepszych dla tej instytucji. Z łódzkimi filharmonikami nagrał dwa przebojowe cykle telewizyjne: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej, laureacie”. Pozostawił utwory na orkiestrę symfoniczną i smyczkową, musical i operę, pieśni, dzieła kameralne. Tomasz Kiesewetter (1911–1992) był równie wszechstronnym artystą: oprócz działalności twórczej był pedagogiem (wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej) i dyrygentem (prowadził m.in. orkiestrę FŁ). Jego twórczość – muzyka poważna, teatralna i filmowa – przyniosła mu wiele nagród.

Kompozycje tych twórców przedstawi Orkiestra Kameralna Polish Camerata, w której grają artyści łódzkich instytucji muzycznych: filharmonii i akademii (profesorami uczelni są soliści tego koncertu). Zespół przykłada dużą wagę do promocji muzyki polskiej.

Tym razem zabrzmi ona w sieradzkiej kolegiacie (zwanej też farą), która jest najstarszym kościołem w mieście i jednym z najcenniejszych jego zabytków. Została wybudowana w 1370 roku z cegły w stylu gotyckim, po dwustu latach dodano doń wieżę. W XVII wieku kościół został przebudowany, w 1925 roku w fasadę wmurowano fragmenty odrzwi z dawnego zamku. Wystrój wnętrza ma charakter głównie barokowy i rokokowy, znajdziemy też kilka rzeźb gotyckich. W dekoracji ołtarza głównego, która pochodzi z połowy XVIII stulecia, znajduje się herb ziemi sieradzkiej. Ponadto w kościele można obejrzeć kilka obrazów Wojciecha Gersona oraz cenny sprzęt liturgiczny z wieku XVII i XVIII.

Polish Camerata, fot. z archiwum zespołu
Róża Wilczak, fot. z archiwum artystki