KONCERT 24. „KOLORÓW POLSKI”

20 sierpnia 2023, 19.00

ZDUŃSKA WOLA–KARSZNICE
kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Sylli 1

Zespół młodzieżowy Scholares Minores pro Musica Antiqua pod kierunkiem Danuty i Witolda Danielewiczów

W programie koncertu europejska muzyka epok renesansu i baroku

Poniatowa, niewielka miejscowość na Wyżynie Lubelskiej, stała się słynna dzięki znakomitym dziecięcym zespołom muzycznym. Scholares Minores pro Musica Antiqua, który działa od 1978 roku, został założony przez muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów. Ten pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej dał początek zainteresowaniu kulturą dawnych wieków w naszym kraju i zapoczątkował powstawanie innych grup o podobnym charakterze. Członkowie zespołu grają na kilkudziesięciu dawnych instrumentach, takich jak: krumhorn, dulcjan, viola da gamba, harfa gotycka, psalterium, fidel, szałamaja i wiele innych. Ponadto śpiewają i tańczą dawne tańce dworskie. W Poniatowej, od 1975 roku, istnieje również chór dziecięcy Szczygiełki. Na festiwalu „Kolory Polski” młodzi poniatowianie przedstawią program, który przeniesie słuchaczy do czasów renesansu i baroku.

Gotowych do podróży w czasie zapraszamy do Karsznic – miejsca, gdzie faktycznie zaczynało się wiele wypraw. W okresie międzywojennym w Karsznicach, które wcześniej były wsią, utworzono bowiem stację kolejową z lokomotywownią, a obok niej powstało osiedle mieszkaniowe dla pracowników kolei, Znajdowały się one na trasie świeżo wybudowanej magistrali kolejowej Śląsk-Porty, która odegrała istotną rolę w rozwoju międzywojennej polskiej gospodarki, usprawniając transport węgla ze śląskich kopalń do nowego portu morskiego w Gdyni. W 1973 r. Karsznice włączono do miasta Zduńska Wola. W 2012 roku użytkowanie linii kolejowej zostało zawieszone i obecnie wznawiane jest wyłącznie sezonowo. Zabytkowe parowozy stały się eksponatami Skansenu Lokomotyw, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Scholares Minores pro Musica Antiqua, fot. z archiwum zespołu