Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

„Flamenco namiętnie" – Małków

1 sierpnia 2015, 19.00 Małków, zespół pałacowo-parkowy (scena plenerowa - taras)

„Czerwonym blaskiem otoczona,
Rozkosznie prężąc swe ramiona
Mknie lekko tańcem podniecona,
Lecz oczy dziwnie lśnią”

– starsze pokolenie pamięta zapewne te słowa, wyśpiewywane przez charyzmatyczną pieśniarkę Ewa Demarczyk. Kabaretowa piosenka, której tekst, do melodii E. Deloire, napisał na początku XX stulecia Stanisław Ratold, opowiada o zawodzie miłosnym, który doprowadził do zbrodni. Spektakl łączy historię miłosną w niej zawartą z hiszpańskimi rytmami i melodiami.
Tekst jest jedynie punktem wyjścia – wprowadza publiczność do pełnego pasji świata flamenco, gdzie taniec, śpiew, rytm i dźwięki gitary opowiadają o najgłębszych ludzkich emocjach.

Oprócz tradycyjnych gatunków flamenco w repertuarze Corazón Flamenco odnajdziemy tango i folklor argentyński, kubańskie bolero i rumbę, a także rytmy afrykańskie oraz nowoczesny rap. Magda Navarrete, jedyna śpiewaczka flamenco w Polsce, mieszkając w Madrycie i Sewilli rozwijała swoje umiejętności m.in. u Montse Cortez, występującej z Paco de Lucia. Anna Iberszer, aktorka i tancerka, choreografka oraz instruktorka tańca flamenco i tanga argentyńskiego, czerpie ze źródeł – regularnie gości w Sewilii i Buenos Aires. Andrzej Lewocki gra na gitarze i cajonie jak rodowity Cygan z Andaluzji, a perkusista Marek Fedor jest zarazem świetnym cajonistą.

Jak można przeczytać na jazzsoul.pl, flamenco narodziło się w połowie XIX wieku w hiszpańskiej Andaluzji jako wspólne dziedzictwo wielu kultur, religii i tradycji. Pieśni arabskie, chorały gregoriańskie, romanse kastylijskie, żydowskie lamenty, śpiewy mauretańskie i tradycja Cyganów andaluzyjskich przybyłych na te tereny z odległych Indii spoiły się w oryginalną formę muzyczną znaną dziś jako flamenco. Obcasy tancerek wybijają zdecydowany i zarazem skomplikowany rytm, a ruchy ich dłoni są delikatne. Wyśpiewywane melodie mają w sobie melancholię, a czasem ogień...
 

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ - SZCZEGÓŁY 


Wykonawcy:
Corazón Flamenco w składzie:
Anna Iberszer – taniec flamenco
Magda Navarrete – śpiew flamenco
Andrzej Lewocki – gitara
Marek Fedor – instrumenty perkusyjne

Reżyseria: Krystyna Janda

 

Wydarzenia towarzyszące:
Pejzaże wewnętrzne – wernisaż wystawy malarstwa Darii Majtka-Kucharskiej, 17.00

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.