ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

Filharmonia Łódzka włączyła się w kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Polegała ona na symbolicznym uczczeniu 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego poprzez zapalenie świec w oknach domów 13 grudnia o godz. 19.30. Światła zapłonęły również w ważnych miejscach na terenie całego kraju.

Kampania została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Programu „Niepodległa”. Nawiązywała do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata, wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano płonące świece. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję, a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Specjalny spot wideo, przygotowany przez IPN, można obejrzeć w mediach społecznościowych FŁ:
„Zapal Światło Wolności" – akcja społeczna [SPOT] IPN - YouTube

2024-05