ZAKOŃCZENIE REZYDENCJI CAMILLE THOMAS

Piątkowy koncert zakończy roczną współpracę Camille Thomas z Filharmonią Łódzką. Francusko-belgijska wiolonczelistka, która od czerwca 2021 roku była związana z Łodzią w formie rezydencji artystycznej, wykona Koncert wiolonczelowy h-moll  Antonína Dvořáka.

Camille Thomas (ur. 1988) znana jest jako pierwsza w historii wiolonczelistka, która podpisała kontrakt z Deutsche Grammophon. W imponującym tempie rozwija międzynarodową karierę. Wśród dyrygentów, z którymi pracowała, są Paavo Järvi, Mikko Franck, Marc Soustrot, Darrell Ang, Kent Nagano, Stéphane Denève. Grała m.in. z Niemiecką Orkiestrą Kameralną w Bremen, orkiestrą Akademii Świętej Cecylii, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Narodową w Bordeaux. Płyta „Voice of Hope” została nominowana do niemieckiej nagrody OPUS KLASSIK w aż 4 kategoriach: nagranie premierowe utworu (koncert wiolonczelowy Fazila Saya), videoclip, płyta na instrument solo oraz instrumentalista roku. Młoda artystka była bardzo aktywna w okresie pandemii, nagrywając klasyczne dzieła wiolonczelowe w pustych wnętrzach muzeów Paryża i okolic – filmiki z tymi wykonaniami zdobywały tysiące odsłon na portalach społecznościowych. Artystka podkreśla, że słowiańska emocjonalność jest jej bardzo bliska: „Pewien szczególny rodzaj francuskiej elegancji mam zapewne zapisany w DNA – mówiła w wywiadzie dla FŁ – ale emocjonalnie zdecydowanie jestem Słowianką".

Rezydencja artystyczna Thomas obejmuje łącznie cztery koncerty:  19 czerwca ubiegłego roku artystka wykonała utwory ze swojej płyty „Voice of Hope”. Ten występ, który odbył się na zakończenie drugiego naznaczonego pandemią sezonu artystycznego, miał bardzo wyrazistą wymowę. 3 grudnia Thomas interpretowała Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85Edwarda Elgara, dwa miesiące później (11 lutego 2022 r.) – inne słynne dzieło tej formy: Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna. Kolejny koncert wiolonczelowy, tym razem kompozytora czeskiego, wykona w najbliższy piątek, żegnając się w ten sposób z łódzką publicznością.

2024-05