SPOTKANIE Z JUBILATEM

Zygmunt Krauze, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, spotka się z łódzkimi melomanami przed koncertem symfonicznym 15 września.

Gdyby nagle stracił słuch, nadal tworzyłby muzykę, ale nie z pamięci tylko z wyobraźni. „Oczywiście byłoby to o wiele trudniejsze, ale z drugiej strony bardziej skupione, czystsze i może przez to bardziej wysublimowane”, mówi Zygmunt Krauze w książce Michała Mendyka „Wywiad o niczym”. Kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi 19 września obchodzi 85. rocznicę urodzin.

Już na początku drogi twórczej Krauze „zajął miejsce własne i odrębne, a większość jego utworów ma jemu tylko właściwy, rozpoznawalny od pierwszych taktów fingerprint”, pisała Elżbieta Szczepańska. Zawsze wyczuwał ducha czasu, jednak nigdy nie ulegał modom. Ten urodzony nowator i prekursor wielu nowoczesnych kierunków w muzyce „nigdy nie popadł w nowinkarstwo, co potwierdza fakt, że do jego twórczości powraca się stale”.

Zygmunt Krauze znany jest z dystansu do siebie, poczucia humoru, ciekawości i otwartości na eksperyment. Jego droga artystyczna wypełniona była niecodziennymi zdarzeniami i spotkaniami z niezwykłymi ludźmi. O czym zechce opowiedzieć na spotkaniu ze słuchaczami? Koniecznie proszę się przekonać!

Zapraszamy w piątek, 15 września, o 18.15 do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża. Spotkanie poprowadzi Konrad Mielnik.

Zygmunt Krauze, fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

2024-05