ROCZNICA URODZIN ARTURA RUBINSTEINA

Koncert symfoniczny, pierwszy odcinek nowej serii podcastów i „Nasłuchiwanie” w 135. rocznicę urodzin patrona Filharmonii Łódzkiej.

Był jednym z najwybitniejszych pianistów wszech czasów i niezwykle barwnym człowiekiem, który sam siebie uważał za „namiętnego entuzjastę życia”. Urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi. Do swojego rodzinnego miasta często i chętnie powracał. „Warszawę strasznie kochałem i ogromnie byłem ciekaw, co w niej stworzyliście nowego. Łódź to co innego. To wzruszenie, wielkie przeżycie, wspomnienia”, mówił podczas wizyty w Polsce w 1960 roku. W 1984 roku został patronem Filharmonii Łódzkiej.

28 stycznia przypadła 135. rocznica urodzin światowej sławy artysty. Z tej okazji na koncercie symfonicznym wystąpił gruziński pianista Alexander Korsantia, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1995), zaś za pulpitem dyrygenckim stanął izraelski kapelmistrz Noam Zur. W programie wieczoru znalazły się wyłącznie utwory Piotra Czajkowskiego, w tym I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 – dzieło, które Artur Rubinstein wielokrotnie wykonywał na koncertach i uwiecznił na nagraniach.

Dzień później, w sobotę 29 stycznia, w mediach społecznościowych Filharmonii Łódzkiej (Facebook, YouTube, Spotify, SoundCloud) wyemitowany został pierwszy z serii podcastów „Rubinstein osobisty”. Gościem Piotra Matwiejczuka jest Maciej Janik, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi, badacz archiwaliów łódzkich związanych z Arturem Rubinsteinem i jego rodziną. Zaś w niedzielę 30 stycznia w cyklu „Nasłuchiwanie” (profil Edukacja Filharmonii Łódzkiej na Facebooku) Agata Kwiecińska rozmawiała z Andrzejem Ratusińskim, pianistą, pedagogiem, profesorem Akademii Muzycznej w Stuttgarcie, który uczył się u Artura Rubinsteina.

Artur Rubinstein w 1906 roku, źródło: Library of Congress

2024-05