POGRZEB KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

W najbliższy wtorek, 29 marca 2022 roku, odbędą się w Krakowie uroczystości o charakterze państwowym związane z przeniesieniem prochów Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, na miejsce wiecznego spoczynku. Żałobną Mszę świętą poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana, po czym kondukt wyruszy ulicami Krakowa na miejsce nabożeństwa żałobnego, które rozpocznie się o godzinie 12.00. Prochy kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Muzycy Filharmonii Łódzkiej wielokrotnie wykonywali utwory Krzysztofa Pendereckiego, spotykając się z jego uznaniem. W 2018 roku obchodziliśmy 85. urodziny twórcy – w sali koncertowej FŁ zabrzmiały wówczas dzieła Mistrza: Koncert fletowy, Missa brevis, Sinfonietta per archi, Partita, III Kwartet smyczkowy, Koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna z kadencją Krzysztofa Pendereckiego. Zwieńczeniem serii było – ponowne po 15 latach od łódzkiej premiery (2003) – wykonanie „Credo”, rozpoczynające sezon artystyczny 2018/2019.

W listopadzie ubiegłego roku w kościele św. Mateusza odbył się z kolei koncert „Penderecki in memoriam”, którego program stanowił wybór utworów ze wszystkich okresów twórczości wielkiego kompozytora: od „Trenu ofiarom Hiroszimy” z początku lat sześćdziesiątych po „Lacrimosa” z Polskiego Requiem. Solistką była Iwona Hossa, a Chór i Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadził Paweł Przytocki, który w jednym z wywiadów podkreślał, że wieczór ten był „uhonorowaniem postaci Krzysztofa Pendereckiego, bo przez pandemię nie wykonaliśmy ani jednego koncertu monograficznego, który uczciłby pamięć tego wielkiego kompozytora, zmarłego w marcu 2020 roku”.

Krzysztof Penderecki na koncercie z okazji 70. urodzin, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza w Łodzi, 12 października 2003, fot. Magdalena Lasocka

2024-05