OSTATNIE POŻEGNANIA

W minionych dwunastu miesiącach z wielkim żalem pożegnaliśmy pracowników Filharmonii Łódzkiej, artystów związanych z FŁ i łódzkim środowiskiem muzycznym.

17 grudnia 2022 roku zmarła Hanna Owczarek, altowiolistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Była etatową pracowniczką naszej instytucji przez ponad 40 lat: od 1978 do 2021 roku. Od 1988 roku uczyła także w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

11 kwietnia 2023 roku w wieku 46 lat odszedł Jarosław Bręk, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków ostatnich dziesięcioleci. Słynny bas-baryton występował na estradach filharmonicznych i scenach operowych wielu krajów europejskich, Japonii, Libanu i Izraela. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych, od utworów Claudia Monteverdiego przez dzieła Giuseppe Verdiego i Gustava Mahlera po kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Śpiewak wielokrotnie występował również na estradzie Filharmonii Łódzkiej. W ostatnich latach brał udział w wykonaniu m.in. „Missa solemnis” Beethovena, „Małej mszy uroczystej” Rossiniego, Mszy As-dur Schuberta, „Requiem” Duruflé, „Mesjasza” Haendla czy obu pasji i Mszy h-moll Bacha. Po raz ostatni wystąpił w czerwcu ubiegłego roku na koncercie wieńczącym sezon artystyczny 2021/2022. Brał wówczas udział w wykonaniu „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. Kilka dni temu, 27 października, odbył się w Filharmonii Łódzkiej koncert poświęcony pamięci Jarosława Bręka.

10 lipca 2023 roku odszedł Marian Niedomagała, wieloletni inspektor Chóru Filharmonii Łódzkiej (1978–1997) i zasłużony pracownik Filharmonii. Członkiem Chóru był od początku istnienia zespołu. Śpiewał na pierwszym koncercie, który odbył się 2 maja 1969 roku. Wystąpił na blisko trzystu koncertach w Łodzi i innych miastach, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także za granicą. Pracę zakończył w 1997 roku. Za swoją działalność otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Łodzi (1980) oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1989).

16 lipca 2023 roku zginął tragicznie Konrad Domagała. Miał 30 lat. W Filharmonii Łódzkiej pracował początkowo jako bileter, następnie był inspicjentem, współpracował bezpośrednio z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, a w ostatnich latach zajmował się promocją i organizacją wydarzeń w dziale rozwoju i reklamy. Konrad pozostanie w naszej pamięci jako życzliwy, opiekuńczy, pomysłowy, energiczny i zawsze uśmiechnięty kolega, który potrafił rozładować napięcie w najbardziej nerwowych sytuacjach. Jego nieoczekiwane odejście pogrążyło nas w głębokim smutku.

14 września 2023 roku zmarła Renata Bilecka, wieloletnia członkini Chóry Filharmonii Łódzkiej. „Miłość do muzyki wypełniała jej życie oraz przynosiła satysfakcje na polu zawodowym, a jej głos harmonijnie wpisywał się w barwę naszego śpiewu i wyrazu artystycznego. […] Pozostajemy wdzięczni za to, że było nam dane spotkać się z Renią w naszej doczesnej wędrówce, aby wyrażać wspólnym głosem paletę barw ekspresji artystycznej i bogactwo ponadczasowych treści”, pisali we wspomnieniu chórzyści FŁ.

24 października 2023 roku pożegnaliśmy Michała Jędrzejewskiego, członka chóru Filharmonii Łódzkiej w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

Fot. freepic.diller

2024-05