Maj '24

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

NIE ŻYJE JAROSŁAW BRĘK

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jarosława Bręka, jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków ostatnich dziesięcioleci.

Słynny bas-baryton wielokrotnie występował na estradzie Filharmonii Łódzkiej. Słynny bas-baryton wielokrotnie występował na estradzie Filharmonii Łódzkiej. W ostatnich latach brał udział w wykonaniu m.in. „Missa solemnis” Beethovena, „Małej mszy uroczystej” Rossiniego, Mszy As-dur Schuberta, „Requiem” Duruflé, „Mesjasza” Haendla czy obu pasji i Mszy h-moll Bacha.

„Znaliśmy się i współpracowaliśmy od ponad 20 lat. Po ostatnim wspólnym występie na łódzkiej estradzie wspominaliśmy nasze wykonanie »Libera me« z »Requiem« Gabriela Fauré podczas pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wspomina Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny FŁ. – Wróciliśmy również pamięcią do ubiegłorocznego koncertu w Łodzi, kiedy zamykaliśmy sezon artystyczny »Stabat Mater« Karola Szymanowskiego. Nasza rozmowa odbywała się tuż po wykonaniu »Dzwonów« Siergieja Rachmaninowa, których ostatnia część poświęcona jest dzwonowi żałobnemu… Temat śmierci miał znów powrócić w październiku tego roku – poprosiłem bowiem Jarka, by zaśpiewał w Łodzi w »Requiem« Giuseppe Verdiego. Tak więc śmierć pojawiała się w naszych rozmowach dość często, ale zawsze mówiliśmy o niej pogodnie. Takim też człowiekiem był Jarek – pogodnym, ciepłym, uśmiechniętym. Kojarzony był przede wszystkim z repertuarem oratoryjnym, ale miał przecież także wybitne osiągnięcia sceniczne, choćby partię Hrabiego w Mozartowskim »Weselu Figara«. Warto podkreślić, że śpiewak ten miał wyjątkowy dar kreowania głosem postaci operowych. To właśnie on był kontynuatorem wielkiej polskiej tradycji śpiewaczej, wywodzącej się od Andrzeja Hiolskiego. I choć Jarosław Bręk pozostawał zawsze sobą, to z jego wielkim poprzednikiem łączyły go ciepła barwa głosu i wyjątkowa energia, które zawsze głęboko poruszały”, podkreśla Paweł Przytocki.

Artysta zmarł 11 kwietnia w wieku 46 lat. Swoją karierę wokalną rozpoczynał w Poznańskich Słowikach Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Jerzego Artysza. Przez swoją uczelnię wyróżniony został medalem Magna Cum Laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Był także laureatem nagród w konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Był dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”. Ponadto został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Gloria Artis”, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jarosław Bręk występował na estradach filharmonicznych i scenach operowych wielu krajów europejskich, Japonii, Libanu i Izraela. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych, od utworów Claudia Monteverdiego przez dzieła Giuseppe Verdiego i Gustava Mahlera po kompozycje Krzysztofa Pendereckiego.

Artysta występował z tak znakomitym dyrygentami, jak Giovanni Antonini, Benjamin Bayl, Kai Bumann, Sylvain Cambreling, Agnieszka Duczmal, Edward Higginbottom, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Jerzy Maksymiuk, Michel Plasson, Paweł Przytocki, Pascal Rophé, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Andriy Yurkevich, Alberto Zedda. Współpracował m.in. z Berliner Philharmoniker, Symphoniker Hamburg, NDR Radiophilharmonie, BBC Concert Orchestra, Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia. Brał udział w prawykonaniach licznych utworów kompozytorów polskich.

Dokonał wielu nagrań radiowych (m.in. dla Polskiego Radia, BBC, Radiodifusão Portuguesa, NDR Rundfunk) i nagrał blisko 30 płyt, za które kilkakrotnie otrzymał Fryderyka oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez Naxos nagranie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego (Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita) w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.

W 2021 roku śpiewak uzyskał tytuł profesora sztuki, prowadził klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pełnił również funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwali Muzycznych w Drezdenku i Krzyżu Wielkopolskim.

Rodzinie i bliskim Jarosława Bręka składamy najszczersze kondolencje.

 

 

Na zdjęciu: Jarosław Bręk, Paweł Przytocki i łódzcy filharmonicy na koncercie 10 lutego 2023 roku, fot. Marcin Stępień. 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Maj '24

2024-05