MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ARCHIWÓW

To dzięki archiwom, prowadzonym w instytucjach kultury, zachowane są materiały dokumentujące ich działalność oraz ważne wydarzenia z przeszłości. Warto o tym przypomnieć z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, który obchodzony jest co roku 9 czerwca. Ustanowiony został podczas 16. Międzynarodowego  Kongresu Archiwów, odbywającego się  w Kuala Lumpur w Malezji  w lipcu 2008 r., w rocznicę utworzenia w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA).

Archiwum Filharmonii Łódzkiej gromadzi między innym materiały dokumentujące ponadstuletnie dzieje tej instytucji. Od niemal piętnastu lat prowadzi je archiwistka Bożena Pellowska-Chudobińska.

W bieżącym roku przypada setna rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci Henryka Czyża (1923–2003), cenionego dyrygenta, kompozytora i popularyzatora muzyki, który dwukrotnie – w latach 1957–1960 i 1972–1980 – był kierownikiem artystycznym oraz pierwszym dyrygentem Państwowej Filharmonii w Łodzi. Z tej okazji archiwum zgromadziło obszerny materiał dotyczący jego działalności i sukcesów  odnoszonych wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej w Łodzi, w kraju i za granicą. Henryka Czyża uwielbiała Orkiestra, uwielbiała go też publiczność. Zdzisław Szostak, kompozytor, dyrygent i wieloletni zastępca kierownika artystycznego, wspominając lata wspólnej pracy, powiedział między innymi: z Henrykiem Czyżem pracowało się cudownie!  Czas ten wspominam jako okres wspaniałej artystycznej współpracy. (…) Z perspektywy lat czas ten jawi się również jako złoty okres łódzkiego zespołu.

Na zdjęciu: Henryk Czyż w Sali Koncertowej Państwowej Filharmonii w Łodzi, lata 70. XX w. Archiwum Filharmonii Łódzkiej z Archiwum Artystycznego Filharmonii Narodowej.

Źródło cytatu: autoryzowana rozmowa Bożeny Pellowskiej-Chudobińskiej ze Zdzisławem Szostakiem, Łódź, styczeń 2010 r.

2024-05