Czerwiec '22

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

CZERWIEC W FŁ

W ostatnim miesiącu mijającego sezonu artystycznego nie zwalniamy tempa. Zapraszamy między innymi na polskie prawykonanie utworu Elżbiety Sikory, występ skrzypka-wirtuoza Mariusza Patyry, koncert oratoryjny w cyklu „Rok polskiego romantyzmu” oraz koncert z okazji Dnia Dziecka. Lato zapowiadamy prologiem do festiwalu Kolory Polski.

Elżbieta Sikora jest zaliczana do grona najważniejszych kompozytorek europejskich XX i XXI wieku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Od 1981 roku zamieszkała we Francji, artystycznie wciąż związana jest z Polską. Ma w dorobku ponad osiemdziesiąt kompozycji. II Koncert na organy i orkiestrę powstał w 2020 roku, w Polsce po raz pierwszy zostanie wykonany 3 czerwca pod dyrekcją Pawła Przytockiego.  

Dzień Dziecka będziemy świętować w sobotę 4 czerwca, zapraszając najmłodszych do tytułowych „Bajkowych krain”. Na zaczarowanym dywanie polecimy do gorącej Afryki, posłuchamy, jakie muzyczne barwy niesie wiatr, a nawet sprawdzimy, co słychać na dnie morza. W programie znajdą się najpiękniejsze melodie z bajek Disneya w autorskich aranżacjach zespołu Nastrojeni. Zachęcamy małych słuchaczy do bajkowego przebrania!

Miłośników skrzypcowej wirtuozerii ucieszy występ Mariusza Patyry, pierwszego Polaka, który wygrał Premio Niccolò Paganini w Genui (2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie kaprysów Niccolò Paganiniego. Artysta wykona I Koncert skrzypcowy D-dur tego włoskiego kompozytora, pełen karkołomnych chwytów technicznych i zapierających dech w piersiach pasaży.

W czerwcu nie zabraknie też propozycji dla miłośników opery (transmisja „Hamleta” współczesnego kompozytora australijskiego Bretta Deana w cyklu „The Met”: Live in HD” – 4 czerwca) oraz zajęć dla najmłodszych (warsztaty Baby Boom Bum w ostatni weekend tego miesiąca).

21 czerwca (wtorek) zaprosimy na powtórkę koncertu „Muzyka filmowa” w wykonaniu orkiestry Alla Vienna, który cieszył się Państwa ogromnym zainteresowaniem. Trzy dni później  (24 czerwca) zabrzmi „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego oraz mało znana Symfonia D-dur op. 49 Józefa Wieniawskiego. Koncert ten, wpisujący się w cykl „Rok polskiego romantyzmu”, zakończy sezon artystyczny 2021/2022. Nie będzie to jednak koniec aktywności artystycznej Filharmonii Łódzkiej! Jak co roku, w wakacyjne weekendy będziemy spotykać się w atrakcyjnych miejscowościach regionu łódzkiego podczas koncertów letniego festiwalu Kolory Polski. To wydarzenie zapowiada prolog festiwalu – koncert chóralny 12 czerwca, będący jubileuszem stulecia działalności Chóru Męskiego Lutnia w Warcie oraz Chóru Mieszanego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi.

 

 


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.