ARTYSTA ZAWODOWY

Rozpoczęła się kampania społeczna „Wykluczeni” wspierająca artystów zawodowych. Jej bohaterkami są: tancerka baletowa, konserwatorka dzieł sztuki oraz instrumentalistka, specjalizująca się w grze na instrumentach tradycyjnych. Artystki opowiadają o swojej pracy oraz związanych z nią problemach i wyzwaniach. To historie ukazujące trud młodego macierzyństwa, ciągły ból wywołany kontuzjami i życie z miesiąca na miesiąc.

Kampania ma na celu zwiększenie w społeczeństwie świadomości istnienia problemów napotykanych przez polskich artystów oraz przypomnienie, jak różnorodne jest ich środowisko – celebryci są w nim zdecydowaną mniejszością. Krótkie spoty podkreślają również znaczenie sztuki w codziennym życiu każdego człowieka – sztuka jest w nich „smakiem życia”.

Filmy można obejrzeć na kanale YouTube Artysta Zawodowy.

Kampania „Wykluczeni” towarzyszy pracom legislacyjnym nad ustawą o artystach zawodowych, której zaktualizowany projekt opublikowało niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Ten akt prawny cywilizuje warunki pracy artystycznej oraz zapewnia najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Więcej informacji o sytuacji artystów zawodowych w Polsce można znaleźć na stronie: artystazawodowy.pl.

2024-05