ANDREAS SCHOLL I PASJA JANOWA BACHA

Nazywany jest „głosem anioła”, wielu uważa go za najwybitniejszego kontratenora naszych czasów. Od niedawna zajmuje się również dyrygowaniem. W najbliższy piątek wystąpi w Łodzi po raz pierwszy.

Andreas Scholl jest absolwentem słynnej Schola Cantorum Basiliensis, do której przyjęty został w wieku 17 lat. Studiował w klasach Richarda Levitta i René Jacobsa. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 1993 roku od owacyjnie przyjętego występu w paryskim Théâtre Grévin. Do historii przeszło wiele jego ról operowych, w tym Bertarido w Rodelindzie Händla na Festiwalu Glyndebourne i w nowojorskiej Metropolitan Opera (u boku Renée Fleming) czy tytułowa rola w Juliuszu Cezarze w Théâtre des Champs-Elysées i na Salzburger Festspiele (obok Cecilii Bartoli). Artysta występował z Filharmonikami Berlińskimi i Filharmonikami Nowojorskimi, Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Academy of Ancient Music. W 2005 roku pojawił się na Ostatniej Nocy Promsów i do dziś pozostaje jedynym kontratenorem, który dostąpił tego zaszczytu. Nagrywał i koncertował z najwybitniejszymi dyrygentami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym: Philippem Herreweghe, Chiarą Banchini, René Jacobsem, Williamem Christiem, Ottavio Dantone, Paulem McCreeshem.

Zaczynał od muzyki barokowej i głównie z nią jest kojarzony, ale jego repertuar obejmuje repertuar kilku epok i stylów: od pieśni ludowych Wysp Brytyjskich przez utwory średniowieczne i dzieła angielskiego renesansu po kompozycje Bacha, Händla, a także Glucka i Mozarta. W ciągu trzydziestu lat sprzedał miliony egzemplarzy płyt, a jego wielbiciele z ponad 40 krajów całego świata zrzeszyli się w Andreas Scholl Society, by – tak jak w przypadku gwiazd muzyki popularnej – śledzić poczynania i kibicować swojemu idolowi.

Od niedawna Andreas Scholl zajmuje się również dyrygowaniem. Choć w Polsce występował kilkukrotnie, jeszcze nigdy nie pojawił się u nas w roli kierownika muzycznego. Jego występ w Filharmonii Łódzkiej, podczas którego poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, będzie więc polskim debiutem słynnego śpiewaka w roli dyrygenta.

Andreas Scholl, fot. Rolf Walther

2024-05