Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

„Maraton Beethovenowski” – koncert symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015

18 czerwca 2015, 19.00 Kup bilet >

I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena to młodzieńczy utwór pra­gnącego wybić się wirtuoza, pisał go z myślą o własnych występach. Wyraźne są w nim wpływy mijającej epoki, czyli wiedeńskiego klasycyzmu, zwłaszcza inspiracje muzyką Mozarta, a jednocześnie pewne indywidualne rysy zapowiadają nadchodzącą przemianę stylu. Zwłaszcza Largo stwarza marzycielski, niemal już romantyczny klimat.

W II koncercie B-dur op. 19, podobnie jak u Mo­zarta, panuje równowaga między fortepianem a orkiestrą. Najbardziej beethovenowskie jest tu spokojne, „zadumane” Adagio, w którym głos so­lowy splata się ściśle z delikatnie brzmiącą partią orkiestry, tworząc pastelowy koloryt całości.

Niepowtarzalny styl odnalazł kompozytor w III Koncercie c-moll op. 37, który zapowiada romantyzm, nie tylko uczucio­wą ekspresją, ale także nową formą kon­certową. Po raz pierwszy w historii koncertu instrumentalnego współzawodnictwo partii solowej i orkiestrowej podporządkowane zostało symfonicznej zasadzie: orkiestra nie tylko akompaniuje, lecz bierze czynny udział w akcji muzycznej, której podlega też soli­sta. Już w pierwszych recenzjach zaliczono III Koncert do „najważniejszych dzieł, jakie w ostatnich latach pojawiły się na partyturze genialnego mistrza”.

Wykonawcy:

Alexei Volodin – fortepian

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Ludwig van Beethoven - I Koncert fortepianowy C-dur op. 15

Ludwig van Beethoven - II Koncert fortepianowy B-dur op. 19

Ludwig van Beethoven - III Koncert fortepianowy c-moll op. 37

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.