KONCERT CHÓRALNY

Zbigniew Rymarczyk – fortepian
Tomasz Kaszuba – fortepian
Artur Koza – przygotowanie chóru/dyrygent
Neuma Quartet w składzie: Sławomira Wilga – I skrzypce, Michał Nowak – II skrzypce, Nela Zaforemska – altówka, Agata Nowak – wiolonczela
Chór FŁ

Prowadzenie koncertu: Michał Marchlewski

Edward Elgar – Two Choral Songs op. 73 [5’]
Johannes Brahms – „Neue Liebeslieder-Walzer” op. 65 [25’]
Verzicht
Finstere Schatten der Nacht
An jeder Hand die Finger
Ihr schwarzen Augen
Wahre, wahre deinen Sohn
Rosen steckt mir an die Mutter
Vom Gebirge Well auf Well
Weiche Gräser im Revier
Nagen am Herzen fühl
Ich kose süss, mit der und der
Alles, alles in den Wind
Schwarzer Wald, dein Schatten
Nein, Geliebter, setze dich
Flammenauge, dunkles Haar
Zum Schluss: Nun, ihr Musen, genug!

Zuzanna Falkowska – „Z tamtej strony wody” [6’]
​Marek Raczyński – „Chciałbym zaśpiewać ci” [4’]
Eric Whitacre – Five Hebrew Love Songs [11’]
Ola Gjeilo – „The Rose” [4’]

Wyrażanie miłości śpiewem ma długą tradycję, by wspomnieć tylko pieśni średniowiecznych trubadurów czy renesansowe madrygały. U porogu wiosny Filharmonia Łódzka zaprasza więc na koncert chóralny z utworami o miłości. Wystąpi Chór FŁ, który już drugi sezon pracuje pod kierunkiem chórmistrza Artura Kozy. Występ, w którym dominują utwory a cappella, ukaże piękno i spójność brzmienia zespołu, a różnorodny repertuar pozwoli zaprezentować odmienne ujęcia tematyki miłosnej w muzyce na przestrzeni wieków: usłyszymy między innymi romantyczne pieśni w rytmie walca Johannesa Brahmsa, inspirowaną muzyką ludową melodię Zuzanny Falkowskiej „Z tamtej strony wody” czy „Różę” współczesnego kompozytora norweskiego Ola Gjeilo.

„Uważam, że każdy zespół wokalny potrzebuje zmierzyć się z utworami a cappella, by pokazać pełnię swoich możliwości – podkreśla Artur Koza. – Chór Filharmonii Łódzkiej jest w pełni gotowy do prezentacji takiego repertuaru, co udowodnił sierpniowy finał Kolorów Polski. W lutym, w marcu i w maju zapraszamy na koncerty, podczas których gwiazdą wieczoru będzie właśnie chór. Program dobrałem tak, by pokazać słuchaczom, że muzyka chóralna potrafi być przyjemna i łatwa w odbiorze, a jednocześnie bardzo wartościowa i dająca ogromną satysfakcję. Chcę pokazać, że nie tylko orkiestra ma w sobie niesamowitą moc, ale sam chór też potrafi wyrazić wiele emocji i pokazać mnóstwo barw. Mam nadzieję, że takie koncerty będą stałym punktem repertuaru kolejnych sezonów i staną się tradycją w Filharmonii Łódzkiej”.

Koncerty Chóru w regionie finansowane są z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

Chór FŁ, Artur Koza, fot. Dariusz Kulesza