KONCERT SYMFONICZNY

Larghetto
Scherzo: Molto vivace
Allegro animato e grazioso

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Michał Marchlewski. Wstęp wolny.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Tego wieczoru zabrzmią trzy arcydzieła wczesnego niemieckiego romantyzmu, które emanują świeżością nowego stylu i które swego czasu wytyczyły dalsze drogi jego rozwoju. Konzertstück f-moll Carla Marii von Webera zachwyca efektowną techniką fortepianową, typową dla stylu brillant, i chwyta za serce kantylenowymi melodiami. Pełen buńczucznej, zawadiackiej wirtuozerii jest też I Koncert fortepianowy Feliksa Mendelssohna, który 20-letni kompozytor przywiózł z długiej podróży do słonecznej Italii.  Dziełem młodego, patrzącego optymistycznie na świat twórcy jest I Symfonia B-dur „Wiosenna” Roberta Schumanna, napisana w szczęśliwych początkach jego małżeństwa z Klarą Wieck, pełna tematów podyktowanych przez subtelną romantyczną uczuciowość. Partie solowe wykona Anton Gerzenberg, laureat I nagrody w Konkursie Gezy Andy w Zurychu w 2021 r. Artysta, dysponujący szerokim repertuarem – od baroku po XX wiek – urzeka publiczność swoją wirtuozowską, ale wrażliwą grą i wyrafinowanym doborem repertuaru. Niekiedy występuje wraz z matką, znakomitą pianistki Lilyi Zilberstein, i bratem pianistą Danielem Gerzenbergiem. Batuta tego wieczoru znajdzie się w rękach Jakuba Przybycienia – polskiego dyrygenta i skrzypka mieszkającego w Zurychu, głównego dyrygenta Zürcher Orchester Sozietät i stypendysty Forum Dirigieren.

Anton Gerzenberg, fot. Andrej Grilc
Jakub Przybycień, fot. z archiwum artysty