luty '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT WIEDEŃSKI – JOHANN STRAUSS GALA

14 stycznia 2023, 16.30

 

Koncert Wiedeński – Johann Strauss Gala

„W świecie operetki”

Orkiestra Królewska

 

Woytek Mrozek producent

Adam Wagner/ skrzypce solo – dyrygent

Wiktoria Zadworna – sopran

Justyna Gęsicka – mezzosopran

Sławomir Naborczyk  – tenor

Oskar Jasiński – tenor / konferansjer

 

Zapraszamy Państwa w podróż do roztańczonego i magicznego Wiednia, gdzie będą rozbrzmiewać najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa, Franza Lehár, Imre Kálmána. Na tegorocznym koncercie wystąpi światowa Królewska Orkiestra pod dyrekcją znakomitego skrzypka i dyrygenta dra Adama Wagnera – wieloletniego koncertmistrza Filharmonii Śląskiej, Sinfonii Varsovii, Tokyo Mozart Players, Penderecki Festival Orchestra, Jenaer Philharmoniker; współpracował także z takimi artystami, jak: Yehudi Menuhin, Mścisław Rostropowicz, Shlomo Mintz, Yuri Bashmet, Misha Maiski i wielu innych. Koncertował w Europie, Afryce, USA, Japonii, na Tajwanie, w Korei Południowej, Malezji, Chinach, Rosji, Ukrainie i Meksyku. Gra na włoskich skrzypcach z XVIII wieku. Orkiestrze towarzyszyć będą europejskiej klasy soliści międzynarodowych scen. Artyści przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca, prezentując niezwykły kunszt wokalny i instrumentalny.

Wśród solistów usłyszą Państwo ukraińską sopranistkę, gwiazdę Opery w Doniecku oraz Kijowie Wiktorię Zadworną. W latach 2016–2019 Zadworna była solistką w Bradesco Theater w São Paulo. Ma na swoim koncie wiele pierwszych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych. Wiktoria Zadworna w swoim dorobku posiada 16 partii operowych (główne role) oraz partie musicalowe. Niezwykły głos, muzykalność i wyjątkowe interpretacje Justyny Gęsickiej przeniosą słuchaczy w czasy Johanna Straussa. Mezzosopranistka jest laureatką konkursów wokalnych. Tenor Sławomir Naborczyk – zwycięzca kilkunastu międzynarodowych konkursów wokalnych. Artysta współpracuje z Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Lublinie. Jego głos nie ma sobie równych. To niezaprzeczalnie światowa barwa tenora, który zachwyca każdą publiczność. Oskar Jasiński to najbardziej lubiany przez polską publiczność tenor i konferansjer w jednej osobie. Jak napisała jedna z gazet, „ Jasiński to artysta wrażliwy, o niezwykłym poczuciu dobrego humoru. To nasze polskie milion dolarów na scenie…”.

Ta niezwykła gala będzie wzbogacona wirtuozerskim tańcem par tanecznych, barwnymi kreacjami i bogatą choreografią, co pozwoli na doświadczenie wielu doznań artystycznych w iście książęcym stylu. Pary taneczne to soliści Narodowego Teatru Opery i Baletu we Lwowie.

W ten magiczny wieczór zabrzmią największe przeboje króla walca Johanna Straussa, takie jak uwertura do „Zemsty nietoperza”, „Keiser Marsz”, „Marsz Radetzkiego”, walce „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Wiedeńska krew” czy „Odgłosy wiosny”, „Róże Południa”, a także polki „Trich Trasch”, „Eljen Magiar”, „Anne”, „Polka z kowadłem”, „Gromy i błyskawice” i wiele innych orkiestrowych szlagierów. Nie zabraknie także popisowych arii i duetów z najsłynniejszych operetek: Zemsty Nietoperza”, Barona cygańskiego”, Księżniczki czardasza”, „Hrabiny Maricy”, Wesołej wdówki” czy Krainy uśmiechu”. Publiczność wysłucha między innymi: arii Adeli, kupletów Orlowskiego, arii Olimpii,  czardasza Sylvi, kupletów Barinkaya „Wielka sława to żart”, „Graj Cyganie”, „Artystki z variete”, „Ach jam pocałunki kradł”, pieśni Boniego, przeboju Jana Kiepury „Brunetki Blondynki”, a także duetów wszechczasów, m.in. Usta milczą, dusza śpiewa”, „Jakże mam ci wytłumaczyć”, „Jedź do Verasdin”, „Co się dzieje, oszaleję”, „W rytm walczyka”, „Tłumy Franków” z „Księżniczki czardasza”, zachwycające zarówno poddanych Franciszka Józefa jak i współczesną publiczność. Nie zabraknie także sztandarowych pieśni neapolitańskich, takich jak „O sole mio”, „Funikuli-Funikula”, „O Surdato N’namurato”, „Mamma son tanto felice” oraz wielu innych muzycznych niespodzianek.

Charakterystycznym dla koncertów Orkiestry Królewskiej z wymienionymi solistami jest wirtuozeria wokalu, kolor wielogłosowości, połączony z mistrzowskim opanowaniem sztuki wokalnej, dzięki czemu burzą oni stereotypowy obraz klasycznej muzyki wokalnej i instrumentalnej.

Koncert Wiedeński to potęga wokalu, która wzbudza entuzjazm nie tylko dzięki odmiennym możliwościom głosowym, ale także poprzez porywającą energię na scenie, która udziela się publiczności. Każdy koncert jest świętem muzyki wokalnej, a publiczność wprost uwielbia ich miły i autentyczny sceniczny wizerunek. Zapraszamy wszystkich melomanów i miłośników światowej wokalistyki w klimatyczną podróż w dobrym muzycznym stylu do przebogatego świata operetki.

 

Bilety można nabyć w kasie FŁ oraz na www.kupbilecik.pl, www.bilety24.pl , www.biletyna.pl

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.