Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT SYMFONICZNY NARODOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ

5 października 2021, 19.00

 

„Zagraj mi to, co znam tak, żebym poczuł, że słyszę to pierwszy raz!” – to marzenie niejednego melomana ma szansę spełnić się już w najbliższym czasie. Wszystko dzięki wyjątkowej i jedynej w Polsce filharmonii dętej. Jest nią Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie, powołana do życia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Czy zastanawiali się Państwo, jak wielkie dzieła – takie, jak "Bolero" Maurice’a Ravela, Uwertura do "Zemsty Nietoperza" Johanna Straussa (syna), "Planeta Mars" Gustava Holsta, "Błękitna rapsodia" czy niemal zupełnie w Polsce nieznana "Uwertura pittsburska" Krzysztofa Pendereckiego – zabrzmią w aranżacji na niemal 70-osobową symfoniczną orkiestrę dętą? Można będzie się o tym przekonać, przychodząc na koncert 5 października 2021 do Filharmonii Łódzkiej.

Narodową Orkiestrę Dętą – pierwszą polską filharmonię dętą z siedzibą w Lubinie, powołaną w 2019 r. z inicjatywy prezydenta miasta, Roberta Raczyńskiego, tworzą etatowi muzycy oraz profesjonaliści współpracujący projektowo, specjalizujący się w grze na instrumentach dętych i perkusyjnych, polscy oraz zagraniczni artyści i soliści z gatunku muzyki klasycznej i rozrywkowej. W repertuarze NOD są utwory muzyki klasycznej, filmowej, sakralnej oraz rozrywkowej – wszystkie w aranżacjach na symfoniczną orkiestrę dętą.

Kto wystąpi podczas koncertu:

Mariusz Dziubek – dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej. Aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Doktor sztuk muzycznych. Podpułkownik rez. Wojska Polskiego. Od 14. roku życia związany z orkiestrami dętymi jako muzyk, tamburmajor, kapelmistrz, dyrygent. Laureat wielu nagród za wybitne osiągnięcia w działalności kulturalnej, artystycznej i oświatowej.

Sławomir Cichor (trąbka) jest związany z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dwukrotnie doceniony został w prestiżowym gronie artystów Międzynarodowej Konferencji Trębaczy ITG (2013, 2021). Należy do „Yamaha performing artists”.

Paweł Gusnar – saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest artystą wszechstronnym, na równie wysokim poziomie łączącym działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Czterokrotnie zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej oraz International Classical Music Awards 2020.

Anna Karna  –  prowadząca koncert, dziennikarka, współautorka, scenarzystka i współprowadząca program KulturalniPL na antenie TVP Polonia.

Narodowa Orkiestra Dęta i jej dyrygent tworzą niespotykaną dotąd na polskich scenach paletę muzycznych barw. Mariusz Dziubek:
– Dzieje się tak, gdy z dumą prezentujemy muzykę patriotyczną w dniu święta niepodległości; gdy publiczność i gwiazdy polskiej sceny muzycznej śpiewają z Narodową najpiękniejsze kolędy transmitowane na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej; gdy wciągamy widza w magiczny świat filmu, łącząc dźwięki słynnych soundtracków z pięknem natury; gdy w towarzystwie gwiazdy Metropolitan Opera prezentujemy piękno i nieocenioną wartość dzieł Pucciniego; gdy Bolero Ravela słyszymy w nowym brzmieniu i barwie; wreszcie gdy razem z Grubsonem bawimy całą Polskę, starszych i młodszych, tworząc swoisty artystyczny tygiel: wind orchestra & hip hop! Czy można pragnąć czegoś więcej? Tak! Można odkryć na nowo dzieło wielkiego Polaka, które w jego ojczystym kraju zostało zapomniane, dzieło Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Ku pamięci!

Narodowa Orkiestra Dęta – muzyczna pełnia…

Bilety dostępne przez eBilet.pl oraz w kasach filharmonii.

Organizator trasy: Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie. Organizator zastrzega prawo do wprowadzania wszelkich zmian w koncertach, a także możliwość ich odwołania.

 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.