Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT SYMFONICZNY – 103. urodziny Filharmonii

16 lutego 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska – początek g. 18.15.

Koncertem w dniu 16 lutego uczcimy kolejne urodziny Filharmonii. Urodzinowe koncerty to u nas już tradycja, organizowane są co roku. Inauguracja działalności Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej miała miejsce 17 lutego 1915 roku. Orkiestra gra więc już 103 lata!
Na urodziny zostanie wykonany III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Siergieja Rachmaninowa, który skomponował go w 1909 r. rodzinnej Iwanowce i lubił najbardziej spośród swoich czterech koncertów. Pianiści czują respekt, czasem nawet strach przed tym dziełem. Józef Hofmann, któremu kompozytor zadedykował utwór, nigdy publicznie go nie wykonał. Koncert nr 3 jest znany ze względu na wyzwania w zakresie techniki i ekspresji, jakie stawia przed wykonawcą i uchodzi za jeden z najtrudniejszych koncertów fortepianowych. Długo nie był popularny, do jego rozsławienia przyczynił się Vladimir Horowitz. W FŁ jako solista wystąpi rosyjski pianista Dmitry Shishkin, laureat 6. nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
W drugiej części wieczoru usłyszymy VII Symfonię Krzysztofa Meyera, zwaną „Symfonią przemijającego czasu”. „Chciałbym, aby moje utwory były dla słuchacza ważną, obchodzącą go historią wypowiedzianą za pomocą dźwięków, nie zaś strumieniem bodźców akustycznych przepływających mimo woli, obok jego uszu...” – pisał kompozytor w latach 70. Z upływem czasu „opowiadania” te skomplikowały się, często przybierając postać rozbudowanych epizodów o powoli narastającym napięciu – i taka jest właśnie „impresjonistyczna” forma VII Symfonii (2003).

Wykonawcy:

Dmitry Shishkin – fortepian

Łukasz Borowicz – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Program:

S. Rachmaninow - III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

K. Meyer - VII Symfonia („Symfonia przemijającego czasu”) op. 97

 

"FILHARMONIA uczestniczy w programie "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN"

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.