Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

INVENTION

DOBROŃ kościół pw. św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza 41

7 lipca 2019, 19.00

W epoce baroku umiejętności kompozytorskie były równie ważne, jak wykonawcze. Bach zadbał więc, by jego syn Wilhelm Friedmann, dla którego zbiór inwencji i sinfonii powstał, mógł rozwinąć się na obu tych polach. W utworach dał lekcje śpiewności, różnych rodzajów kontrapunktu, prowadzenia głosów i artykulacji. Obecnie są one cenione jako wybitne przykłady faktury polifonicznej ujęte w lapidarną, zwięzłą formę.
Własną interpretację kompletu Bachowskich inwencji oraz sinfonii pianista i kompozytor Aleksander Dębicz zawarł na swoim trzecim albumie (2018, nominacja do Fryderyka 2019). Całości dopełniają autorskie kompozycje inspirowane Bachem i muzyką hip-hopową. Połączenie to niecodzienne, ale Dębicz słynie z przełamywania tendencji i żonglowania stylami. Pianista jest świetnym interpretato­rem muzyki klasycznej, a jednocześnie zdolnym improwizatorem i kompozytorem. Podkreśla, że za­niedbywana praktyka improwizacji jest dla artysty najlepszym środkiem wyrazu. Zmianę podejścia do sztuki wyraża współpracując z DJ-ami i grafikami. Zwyciężył na odbywającym się w Łodzi Transatlan­tyk Instant Composition Contest – konkursie symultanicznej improwizacji do filmu (2013).
Bachowskie inwencje i sinfonie w wykonaniu Dębicza to zbiór emocjonalnie skondensowanych afory­zmów. Jak objaśniał artysta, „każda z 30 miniatur ma swój niepowtarzalny charakter i bardzo suge­stywną emocję, co starałem się wydobyć w mojej interpretacji”.

 

Wykonawca:
Aleksander Dębicz – fortepian

 

Program:
Improwizacje Aleksandra Dębicza wokół Inwencji oraz Sinfonii BWV 772-801
J.S. Bacha

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (Park Gminny, ul. Sienkiewicza 58 /17.00)
- koncert orkiestry dętej z Dobronia wraz z grupą dziecięcą
- degustacja potraw kuchni regionalnej (Koło Gospodyń Wiejskich)

 

Trasa wycieczki:

Łódź – Bełchatów – Kleszczów – Żłobnica – Ldzań – Dobroń – Łódź.
Wyjazd o godz. 11.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.