ZESPÓŁ PARTES W ŁÓDZKIEM

Znakomity zespół wokalny Partes z Ukrainy wystąpi nie tylko na „Kolorach Polski”, lecz także na dwóch dodatkowych koncertach w Kutnie i Wieruszowie.

Grupa powstała w ramach projektu „Musica Sacra Ukraina: Partes Dimension”, zainicjowanego przez Open Opera Ukraina w 2019 roku. Dyrektorką artystyczną projektu jest Natalia Chmilewska – dyrygentka chóralna, śpiewaczka i muzykolożka. Uczestnicy projektu nie tylko śpiewają, lecz także badają jeden z najbardziej znaczących, unikatowych i wciąż niedostatecznie opisanych obszarów historii muzyki ukraińskiej – polifoniczny śpiew z wieków XVII i XVIII („partes”).

Musica Sacra Ukraina to projekt, w ramach którego spotykają się naukowcy, muzycy i animatorzy kultury. Wspólnie badają źródła muzyczne i przygotowują je do wykonania na koncercie lub w studiu nagraniowym.

Partes jest zespołem profesjonalnych śpiewaków solowych, który powstał w 2019 roku. Wówczas dał pierwszy koncert w Soborze Sofijskim w Kijowie, który był transmitowany przez telewizję państwową. Rok później, przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury, grupa nagrała płytę „Musica Sacra Ukraina”. Znalazło się na niej 13 kompozycji Mykoły Dyleckiego i autorów anonimowych. Dzieła zostały zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii. Album zdobył wiele prestiżowych nagród międzynarodowych.

Na koncertach w Kutnie i Wieruszowie będzie można usłyszeć dzieła Dyleckiego, Dymitrija Tuptały i innych kompozytorów ukraińskiego baroku. Zespołowi towarzyszyć będzie organistka Natalia Fomenko.

Szczegółowe informacje na temat koncertu w Kutnie można znaleźć tutaj, zaś o koncercie w Wieruszowie można przeczytać tutaj.

Nazwa zadania: Zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Partes, fot. K. Gomona

2024-05