ZAPOROŻEC ZA DUNAJEM W ŁÓDZKIEM

W położonym nieopodal Rawy Mazowieckiej Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym OSSA 13 sierpnia odbyła się niecodzienna premiera. W wykonaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy zabrzmiała opera „Zaporożec za Dunajem”.

Wykonawcami byli wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych ewakuowani z Ukrainy. To dla nich Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Most the Most stworzyli serię warsztatów edukacyjno-warsztatowych. W jej ramach, pod kierunkiem reżysera Michała Znanieckiego i z udziałem profesjonalnych ukraińskich artystów operowych, przygotowano wystawienie fragmentów dzieła Semena Hułak-Artemowskiego, XIX-wiecznego kompozytora ukraińskiego.

Cały projekt jest częścią programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „WspieraMY Ukrainę”. W przedsięwzięciu operowym wzięła udział także Filharmonia Łódzka – ukraińskim artystom wypożyczyliśmy instrumenty i niezbędne elementy wyposażenia scenicznego.

Fot. Filharmonia Łódzka

2024-04