Kwiecień '24

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
8
9
10
11
14
 
 
 
 
 
15
17
18
 
 
 
22
24
 
 
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

URODZINY FILHARMONII

107 lat temu odbył się koncert symfoniczny, który dziś uważamy za początek historii Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

„Muzycy łódzcy, którzy przeżywają obecnie z racji wojny wyjątkowo krytyczne chwile urządzają wielki koncert symfoniczny w dniu 17 b. m. w gmachu Teatru Wielkiego. Program koncertu poza grą p. G. Tesznera zapowiada udział orkiestry złożonej z 60 osób, a zostającej pod batutą p. T. Mazurkiewicza. Koncert budzi powszechne zainteresowanie. Sprzedaż biletów postępuje raźno”. Tak pisał „Nowy Kurjer Łódzki” 10 lutego 1915 roku. Dodajmy, że „koncert na korzyść niezamożnych artystów” składał się aż z trzech części, a jego program był niezwykle ambitny i zawierał: uwerturę „Coriolan” Beethovena, poematy symfoniczne „Zorahaida” Svendsena i „Finlandia” Sibeliusa, wstępy do „Tristana i Izoldy” oraz „Lohengrina” Wagnera, a także Symfonię g-moll Kalinnikowa. Wieczór przyniósł też niemały zysk: 1044 ruble. 

Zespół, który wystąpił wówczas pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, po II wojnie światowej stał się Miejską, a następnie Państwową Filharmonią w Łodzi, by ostatecznie przekształcić się w Filharmonię Łódzką. Instytucja jest dziś domem nie tylko orkiestry symfonicznej, lecz także chóru. Z zespołami związanych jest na stałe dwóch kapelmistrzów – Paweł Przytocki, szef artystyczny, oraz Michał Nesterowicz, pierwszy dyrygent gościnny. Tytuł artystki-rezydentki w sezonie 2021/2022 nosi znakomita francuska wiolonczelista Camille Thomas. W sali koncertowej przy ul. Narutowicza zainstalowane są podwójne organy: barokowe i romantyczne, których kuratorem jest Krzysztof Urbaniak. To jedyne miejsce na świecie, w którym znajdują się tego rodzaju dwa niezależne instrumenty.

Filharmonia Łódzka, najważniejsza instytucja muzyczna miasta i regionu, oprócz koncertów symfonicznych, chóralnych i kameralnych, recitali fortepianowych i organowych, prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla dzieci i dorosłych, organizuje Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, transmituje przedstawienia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Od 1984 roku Filharmonia nosi imię Artura Rubinsteina, urodzonego w Łodzi jednego z największych pianistów wszech czasów. Dla podkreślenia tego faktu kolejne jubileusze FŁ obchodzone są w formie recitali fortepianowych. W tym roku, już drugi raz z rzędu, zaszczyci nas swoją sztuką Ewa Pobłocka, która wykona wszystkie Preludia i Fugi z II tomu „Das Wohltemperierte Klavier" Johanna Sebastiana Bacha.

 

Fragment afisza koncertowego, kopia cyfrowa Archiwum FŁ, oryginał w zasobach Archiwum Państwowego w Łodzi

 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Kwiecień '24

2024-04

12
13
GREGORIAN GRACE13 kwietnia 16:00
13
GREGORIAN GRACE13 kwietnia 19:30
19
23
MUZYKA FILMOWA23 kwietnia 19:00
26