SPACER ŚLADAMI RUBINSTEINA

Dokładnie 137 lat temu urodził się Artur Rubinstein – światowej sławy wirtuoz fortepianu, od 1984 roku patron Filharmonii Łódzkiej. Tradycją stało się już, że 28 stycznia, w rocznicę jego urodzin, zapraszamy wszystkich melomanów i osoby zainteresowane historią Łodzi na spacer śladami wybitnego artysty.

Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Rozpocznie się o 12.00 przy fortepianie Rubinsteina (ul. Piotrkowska 78). Przy tablicy pamiątkowej złożone zostaną kwiaty, a następnie łódzkimi śladami wybitnego artysty powiodą nas przewodnicy z Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego PTTK: Krzysztof Ambroziak i Anna Nowalińska-Ambroziak. Jak zapowiadają, będzie to spacer na wesoło, a dla uczestników zostały przygotowane niespodzianki. Po około półtoragodzinnej przechadzce uczestnicy dotrą do Filharmonii Łódzkiej, gdzie będą czekać na nich ciepłe napoje. Bożena Pellowska-Chudobińska, archiwistka FŁ, autorka książki „Łódzkie koncerty Artura Rubinsteina”, przedstawi prelekcję „Artur Rubinstein na łódzkiej estradzie koncertowej”. Będzie można obejrzeć także przygotowaną przez nią wystawę „»Łodzi zawdzięczam wiele…« – Henryk Czyż w Filharmonii Łódzkiej”. Ekspozycja powstała z okazji setnej rocznicy urodzin i dwudziestej rocznicy śmierci tego wybitnego dyrygenta, kompozytora i popularyzatora muzyki, który współpracował na estradzie z Arturem Rubinsteinem.

Wstęp wolny.

Artur Rubinstein w 1906 roku, źródło: Library of Congress