Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

ODSZEDŁ MAESTRO KORD

W wieku 90 lat zmarł dyrygent Kazimierz Kord, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie. „Jeden z najbardziej wszechstronnych i zasłużonych polskich dyrygentów, którego twórcza osobowość i artystyczny autorytet wywarły przemożny wpływ na kształt polskiego życia muzycznego i pozostawią w nim niezatarty ślad – czytamy na stronie Polskiego Radia. [sztukę dyrygencką] postrzegał jako służbę najwyższym wartościom. Jego muzyczne interpretacje stanowiły deklarację najważniejszych ideałów humanizmu: prawdy i piękna, ale były także etycznym manifestem”.

Kazimierz Kord studiował grę na fortepianie u Władimira Nilsena w Leningradzie, a dyrygenturę u Artura Malawskiego i Witolda Krzemieńskiego w Krakowie. W latach 1960-62 był chórmistrzem i dyrygentem w Operze Warszawskiej. Od 1977 r. do 2001 r. kierował Filharmonią Narodową w Warszawie, która za jego dyrekcji ugruntowała swoją pozycję na świecie. W latach 1969-1973 szefował Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej PRiTV w Katowicach, a po latach należał do rady programowej NOSPR.

Maestro Kord dyrygował wieloma znakomitymi zespołami za granicą, od orkiestry Süddeutsche Rundfunk w Baden-Baden do legendarnych orkiestr: Chicago, Cleveland, Los Angeles, Cincinnati, Toronto. Dyrygował zespołami symfonicznymi w całej Europie, w Ameryce i na Dalekim Wschodzie. Był także wielkim dyrygentem operowym. Przez wiele lat prowadził działalność artystyczną w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie dyrygował m.in. spektaklami „Damy Pikowej”, „Aidy”, „Così fan tutte” i „Borysa Godunowa” podczas otwarcia sezonu 1977/1978, a także w Operze w San Francisco („Falstaff”, „Otello”).
W Europie współpracował m.in. z teatrami operowymi Amsterdamu, Monachium, Düsseldorfu, Londynu (Covent Garden) i Kopenhagi (Królewska Opera).

W jego repertuarze były też interpretacje dzieł polskich kompozytorów, w tym współczesnych – prezentował je m.in. w ramach Warszawskiej Jesieni, Forum Lutosławskiego i Festiwalu w Donaueschingen.

Dokonał wielu nagrań dla renomowanych firm płytowych, zdobył wiele nagród.

„Sztuka nie wybacza, wszystko podsumowuje – napisał Maestro Kord w swojej autobiografii (PWM) – Nie wystarczy raz osiągnąć doskonałość, bo nawet u największych powtarzające się niedostatki będą się nawarstwiać i wpływać na ocenę ich dokonań. Tak właśnie, podstępnie, wkrada się bylejakość i warto mieć świadomość tego zagrożenia już na początku kariery. (...) Jestem przekonany, że powinniśmy jako dyrygenci umiejętnie splatać emocjonalność i intelekt (…). Tylko w harmonii obydwu czynników osiągniemy maksimum swych możliwości zawodowych”.


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.